Wzór chemiczny: Al2O3:Cr+3

Grupa: gromada tlenków, odmiana korundu

Barwa: różowa do krwistoczerwonej

Pokrój: tabliczkowy, bipiramidalny, słupkowy

Twardość: 9 w skali Mohsa

Gęstość: 3,95 do 4,1 g/cm3

Rysa: biała

Połysk: szklisty, diamentowy

Łupliwość: brak

Przełam: muszlowy albo zadziorowy, kruchy

Inkluzje: zróżnicowane w zależności od pochodzenia

Występowanie: najcenniejsze rubiny pochodzą z Birmy; także Sri Lanka, Tajlandia, Pakistan, Kambodża, Tanzania, Australia, Kenia

W Polsce: Sudety, w 2021 roku potwierdzono występowanie w Sławniowicach na Opolszczyźnie

Czym jest rubin?

Rubin to rzadki kamień szlachetny z grupy tlenków, bardzo twardy – drugi po diamencie. Stanowi odmianę korundu; oprócz niego szlachetną odmianą jest także szafir. Korund sam z siebie jest bezbarwny. To chrom odpowiada za kolor czerwony i im większa jest jego zawartość, tym głębsza jest czerwień. Ze względu na nią rubin zyskał stałe miejsce w jubilerstwie, gdzie uznaje się go za jeden z najcenniejszych minerałów. Te kamienie naturalne często występują w pobliżu szafirów, w których z kolei domieszki żelaza tworzą efektowną niebieską barwę. Przenikające skały żelazo może destrukcyjnie wpływać na czerwień rubinu, przyciemniając ją i pozbawiając intensywności, czasem jednak jest pożądane.

To, jaką cenę osiągnie dany klejnot, zależy przede wszystkim od koloru. Najbardziej cenione są te z Birmy, które łączą głęboką, wręcz krwiście czerwoną barwę z delikatnym niebieskim odcieniem. Poszukuje się także szczególnie ciekawych minerałów z efektem kociego oka lub asteryzmem, czyli efektami polegającymi na rozchodzeniu się smug światła w określony sposób. Wartości osiągane przez najciekawsze z tych kamieni szlachetnych to nawet 100 tysięcy dolarów za karat. Co ważne, rubiny o masie wyższej niż 5 karatów są rzadkością, a tych powyżej 10 karatów praktycznie się nie spotyka. Z tego powodu istnieje wiele sposobów produkcji syntetycznych kamieni zbliżonych kolorystycznie do ich naturalnych odpowiedników.

Nazwa "rubin" pochodzi od łacińskiego słowa "rubeus", które bezpośrednio tłumaczy się jako czerwony. W starożytnych Indiach nadano mu nazwę "ratnaraj", która po przetłumaczeniu z sanskrytu na polski oznacza "króla drogocennych kamieni".

Rubin – kolory

Tak jak wspominaliśmy, barwa rubinu to różne odcienie czerwieni. W kamieniach mniej nasyconych chromem może być różowa, przy większej zawartości żelaza minerał nabiera niebieskiego odcienia i ciemnieje.

Rubin – znaczenie i symbolika

Rubin jest przede wszystkim znanym symbolem miłości, romansu, namiętności i pożądania. Wyraża pasję, która nam towarzyszy zarówno w relacjach romantycznych, jak i w dążeniu do realizacji śmiałych celów. Ale to nie jest jego jedyne znaczenie! Jest także związany z siłą życiową, witalnością, werwą. W hinduizmie przypisywano mu znaczenie religijne; Hindusi mieli w kolejnym wcieleniu odradzać się jako cesarze, jeśli podarują bogu Krysznie właśnie rubin. Chińczycy byli przekonani, że przynosi szczęście w walce, dlatego tworzyli z niego talizmany. Jego symbolika obejmuje zarówno miłość, jak i powodzenie w zmaganiach z wyzwaniami i przeciwnościami losu.

Rubin – właściwości

Rubinowi w ezoteryce przypisuje się właściwości magiczne. Ma chronić przed chorobą i nieszczęściem, wspierać kondycję psychiczną, napełniać odwagą i pogodą ducha. Niektórzy wskazują na jego zastosowanie lecznicze przy chorobach krwi – oczywiście ze względu na kolor, jaki wyróżnia ten kamień. Nie znajduje to potwierdzenia w badaniach, jednak to warta uwagi ciekawostka. Z tych powodów zalecano noszenie rubinów po lewej stronie ciała, by znajdowały się bliżej serca.

Komu można wręczyć biżuterię z rubinem?

Rubin jest fantastycznym wyborem podczas poszukiwań pierścionka zaręczynowego. Mężczyźni, którzy chcą podarować swoim ukochanym pierścionek z kamieniami, mogą sięgnąć właśnie po ten minerał. Jest też dobrym prezentem na wesele. Przypisuje mu się moc przynoszenia dobrobytu. Choć to tylko przesąd, prawdą jest, że podarowanie nowożeńcom kamienia szlachetnego może stanowić dobrą, bezpieczną inwestycję.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować rubin?

Koziorożcom rubin ma dodawać odwagi, siły i ducha w trudnych chwilach i przed podjęciem ważnych decyzji. Baran dzięki niemu podobno może nauczyć się zdrowej samoakceptacji.

Jak czyścić rubin?

Konserwacja rubinu nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy go delikatnie przecierać miękką szmateczką zanurzoną w wodzie z mydłem. Należy go trzymać osobno w pudełku lub woreczku. Wprawdzie tylko szafir i diament mogą zarysować rubin, jednak to on może zagrażać pięknej strukturze innych kamieni szlachetnych.

Kulka – wyjątkowa biżuteria z rubinem

Biżuteria z rubinów to luksusowy, efektowny dodatek na wielkie okazje. W innych wydaniach sprawdzi się na co dzień. W naszej ofercie znajdziesz naszyjniki i bransoletki, których sercem i centrum jest właśnie ten kamień. Dostępne w przystępnych cenach mogą być wspaniałym podarunkiem dla bliskiej osoby, jak i dla samego siebie. Sprawdź nasze propozycje i przekonaj się, jak rubin onieśmiela na żywo!

Produkt dodany do listy życzeń