Wzór chemiczny: X3Y2(SiO4)3, gdzie X- Fe, Mn, Mg, Ca, gdzie Y- Al, Fe, Cr

Grupa: krzemiany

Barwa: w zależności od składu żółta, zielona, pełen przekrój czerwonej, dochodzącej nawet do czarnej

Twardość: 6,5-7,5 w skali Mohsa

Gęstość: 3,5-4,4 g/cm3

Rysa: biała

Połysk: szklisty, tłusty

Łupliwość: niewyraźna

Przełam: nierówny, muszlowy

Występowanie: Norwegia, Stany Zjednoczone, RPA, Czechy, Indie

W Polsce: Góry Sowie, Karkonosze, Góry Izerskie, Masyw Śnieżnika

Jakie właściwości ma kamień granat?

Granat, kamień z rodziny krzemianów jest używany w jubilerstwie już od starożytności. Najstarsze znalezione okazy używane w ozdobach mają ponad trzy tysiące lat i już wtedy wierzono, że kamień ten ma unikalne właściwości i wpływa pozytywnie na nasze życie. Energia granatu dodaje odwagi, odgania lęki i w sytuacjach kryzysowych wzmacnia instynkty, stąd w przeszłości kamień ten przeważnie był popularny wśród żołnierzy wyruszających na front i walczących o życie.

Kolejną ciekawą właściwością, którą charakteryzują się kamienie granatu, jest wzmocnienie pewności siebie. Minerałów tych używa się w podarkach dla ludzi, którym szczególnie trudno przezwyciężyć własną nieśmiałość, lub dokonywać zmian w swoim życiu. Kamień ozdobny ma ich wyzwolić i pomóc pokonać lęk przed zmianą. Pewność siebie, którą niesie, ma też być pomocna w biznesie, a trzy bryłki w biurku mają zapewnić powodzenie i rozwój.

Co symbolizuje granat?

Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus, co oznacza owoc granatu. Ma to swój początek w starożytności, gdzie pierwsze znajdowane kamienie przypominały wyglądem i kolorem właśnie te owoce.

Kamieniom od wieków przypisywano konkretne właściwości i symbolikę. Wierzono, że przezroczyste, czyste kamienie symbolizują miłość, a ich ofiarowanie, ma pomóc w pokonaniu obaw związanych z zamążpójściem i trudną decyzją.

Wierzono także, że z racji tego, że barwą przypomina on krew, jest on kamieniem wojowników. Ze względu na to, że granaty są stosunkowo twarde, przygotowując się do walki, robiono z nich groty strzał lub kamienie do procy, co miało osłabić przeciwnika, odebrać mu energię i sprawić, że pocisk w ranie będzie niewidoczny.

Czy granat to kamień szlachetny?

Granaty, które są przezroczyste, mają mocną jednolitą barwę, lub te, w których część zmienia barwę pod wpływem światła, są bardzo popularne i uważane za kamienie szlachetne. Spora jednak ilość, gorszej jakości, skażona wtrąceniami, lub o niejednolitej barwie, jest używana w przemyśle i nie ma z jubilerstwem nic wspólnego. Wykorzystuje się je w formie materiałów ściernych, czy to jako śrut przy piaskowaniu, czy jako papier ścierny przy obróbce drewna. Mogą mieć też zastosowanie w produkcji filtrów do wody, ponadto trwają badania nad użyciem ich w laserach.

Jednak na co dzień z granatem spotkamy się najczęściej w jubilerstwie, a najładniej prezentuje się w połączeniu z rubinem i złotem. Świetnym przykładem może tu być nasz bestsellerowy złoty naszyjnik składający się z dwóch różnych splotów łańcucha z dodatkiem kamieni naturalnych.

Granat kamień – kolor

Kolory tego kamienia z gromady krzemianów zależą od składu i wtrąceń, które w nim występują. Najpopularniejsze z nich, występujące w przyrodzie to:

  • almandyn – Fe3Al2(SiO4)3 - kamienie te zazwyczaj przyjmują czerwoną barwę często przechodzącą w żółć i brunatność,

  • pirop - Mg3Al2(SiO4)3 - ten granat występuje w ciemnoczerwonej, a nawet czarnej barwie,

  • grossular - Ca3Al2(SiO4)3 - minerał z tej grupy krzemianów najczęściej przyjmuje kolor zielony, we wszystkich odcieniach, zdarza mu się też być bezbarwnym, białym lub żółtym,

  • uwarowit - Ca3Cr2(SiO4)3 - kamień ozdobny przyjmujący ciemnoczerwoną barwę

  • andradyt - Ca3Fe2(SiO4)3 - głównie przyjmuje odcienie barw żółtych, ale zdarzają się okazy w kolorze szarości, czerni, lub bieli.

Kamienie czystej barwy i przezroczystości są popularne i mocno pożądane przez kolekcjonerów, ale nie tylko one mają swoich miłośników w świecie jubilerstwa.

Wykorzystywanie granatu w jubilerstwie

Bardzo popularne są też kamienie z wtrąceniami i takie, które potrafią zmieniać barwę w zależności od rodzaju oświetlenia. Dzieje się to za sprawą odbicia i rozproszenia światła na domieszkach innych pierwiastków. Otrzymujemy wtedy świetlisty efekt gwiazdy, lub specjalne efekty optyczne jak asteryzm. Kamienie o takich właściwościach są szczególnie cenne i używane przy wykonywaniu naszyjników.

Granat często ozdabia też pierścienie i kolczyki, w dużej mierze ze względu na podobieństwo kamieni do rubinów. W dawnych czasach był kamieniem używanych do ozdoby klejnotów królewskich i bereł. Oprócz niesamowitego wyglądu i właściwości miał też służyć jako talizman strzegący władcę i pomagający mu uporać się z trudnościami i podejmować właściwe decyzje.

Jak ładować i czyścić granat?

Kamień ten najlepiej czyścić pod letnią bieżącą wodą, unikając jednak mocnych detergentów. Później powinno się delikatnie wytrzeć go lnianą szmatką i zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Ładowanie go energią nie przysparza problemów, kamień wystarczy zostawić na słońcu co pozwoli mu się oczyścić i naładować. Warto pamiętać, by robić to regularnie, ponieważ granat pomaga, podobnie jak kwarc, wspierać właściwości innych kamieni, jest więc swoistą baterią zasilającą nasze kamienie ochronne. Inna sprawa, że działa nieprzerwanie i stale wzmacnia nasze poczucie własnej wartości i dążenie za swoimi marzeniami. Stąd potrzebuje ogromnych ilości energii. Jeśli kamień zacznie tracić kolor, mętnieć lub szarzeć, znaczy to, że się rozładowuje i czas, aby odbył kąpiel w promieniach słońca.

Produkt dodany do listy życzeń