Wzór chemiczny: Fe2O3

Grupa: tlenki

Barwa: ciemnoczerwona, stalowoszara, czarna

Twardość: 5,5-6,5 w skali Mohsa

Gęstość: 4,9-5,3 g/cm3

Rysa: od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej

Połysk: metaliczny, matowy

Łupliwość: brak

Przełam: nierówny, drzazgowy

Występowanie: Kanada, Australia, Japonia, Francja

W Polsce: Tatry, Karkonosze, Kujawy

Co to jest hematyt?

Hematyt, czyli pospolity tlenek żelaza, jest minerałem pochodzącym z grupy tlenowców. Znany był już w starożytności i stąd też wywodzi się nazwa hematytu – od starogreckiego "haima" czyli krew. Wynika to z faktu, że hematyt po sproszkowaniu staje się krwistoczerwony, kolorem przypomina krew.

Hematyt – kolory

Kamień ten naturalnie występuje w ciemnych kolorach, od czarnego, przez metaliczny, po ciemnobrunatny – w zależności od formy krystalizacji. Ciemnobrunatny kolor możemy zazwyczaj zaobserwować w niektórych skałach osadowych i naciekach skalnych, metaliczny to niekiedy igiełkowe lub płytkowe formacje skrystalizowanego minerału, czarny natomiast najczęściej przyjmują tak zwane szklane głowy, czyli owalne formacje hematytu (wydobywane np. w Wielkiej Brytanii). Jego ostatnią i najbardziej popularną formą i barwą występującą w naturze jest barwa czerwona. W tej formie służy jako główny składnik barwnika znanego pod nazwą ochra czerwona. Co ciekawe, badania wykazują, że w tej formie hematyt występuje również na Marsie.

Hematyt – znaczenie i symbolika

I to właśnie barwie czerwonej hematyt zawdzięcza swój tytuł, który z dumą nosi od starożytności, czyli "kamień wojowników". Wielu wojowników przed bitwą malowało twarze ochrą czerwoną co miało chronić ich od zranienia lub wykrwawienia. Już w średniowieczu noszono go na rzemieniach i łańcuchach, aby chronił żołnierzy w nadchodzących bitwach.

Hematyt – właściwości

Właściwości lecznicze, które mu się przypisuje, to pozytywne działanie w leczeniu anemii, wpływ na wchłanianie żelaza w organizmie, poprawianie krążenia i wspomaganie regeneracji. Leczy nadciśnienie, ma też wywierać pozytywny wpływ na gojenie zadrapań, siniaków i skaleczeń.

Z właściwości fizycznych, które posiada, warto wymienić dobre przewodnictwo prądu, wykorzystywany jest w przemyśle jako półprzewodnik i coraz powszechniej używa się go w jubilerstwie. Służy także jako barwnik i składnik farb, nie tylko do użytku w sztuce, ale także w przemyśle ciężkim.

Przypisuje mu się dodatkowo właściwości magiczne, takie jak ochrona od złego. Dodaje też pewności siebie i daje poczucie kontroli nad własnym życiem. Według wierzeń zapewnia nadnaturalną siłę i wytrzymałość w kryzysowych sytuacjach, ma nawet pomagać zatamować krwotok.

Komu można wręczyć biżuterię z hematytem?

Biżuterię wykonaną z tych minerałów najlepiej wręczyć osobom zmagającym się z anemią i chorobami krążenia. Naszyjniki i bransoletki z tych kamieni są bardzo popularne wśród ludzi zajmujących się sportami walki, ale także wśród osób, które czeka w najbliższym czasie ciężka "walka" (np. awans w pracy, ważny projekt, zbliżająca się operacja). Biżuteria lub amulet z hematytu to także dobry prezent dla młodych rodziców – doda im sił i wytrzymałości w tym intensywnym okresie.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować hematyt?

Bransoletka z hematytu jest idealnym prezentem dla ludzi spod znaku Barana. Naturalnie wzmacnia ich wrodzoną pewność siebie i nieustępliwość w walce o swoje przekonania. Oprócz tego minerał ma ich także uspokajać, gdy zapędzą się za daleko.

Biżuteria z hematytów świetnie się sprawdzi jako podarunek dla Skorpionów. W tym wypadku sprezentowane kamienie wprowadzą harmonię i spokój w wewnętrznych zmaganiach. Wzmocni wewnętrzne postanowienia i doda odwagi, aby nie schodzić z obranej ścieżki. Zadba też, aby ludzie urodzeni pod znakiem Skorpiona nie bali się wyrażać własnego zdania i trwali przy swoim.

Jak czyścić hematyt?

Hematyt najlepiej czyścić na sucho. Wystarczy użyć delikatnej szmatki i lekko przetrzeć miejsce zabrudzenia. W ostateczności można użyć szczotki, koniecznie o delikatnym włosiu. Przy uporczywych zabrudzeniach warto użyć wody z płynem bądź mydłem, ale po czyszczeniu należy dokładnie osuszyć kamień.

Szukasz wyjątkowej biżuterii z hematytem? Znajdziesz ją w sklepie Kulka!

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do naszego sklepu, gdzie możesz sprawdzić, która biżuteria z hematytu najbardziej trafia w Twój gust.

Panowie znajdą w naszej ofercie naszyjniki z oszlifowanych kamieni stworzone dla wojowników, a także bransoletki z pozłacanym hematytem stylizowanym na czaszki. Szukasz czegoś neutralnego i mniej rzucającego się w oczy? Być może zainteresuje Cię bransoletka z lazurytem i hematytem, która świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i do bardziej odświętnej stylizacji. A może komplet dwóch bransoletek, gdzie do produkcji biżuterii użyto dwóch różnych szlifów, co finalnie daje niesamowity efekt...

Panie odnajdą w naszej ofercie przepiękne komplety, w skład których wchodzą naszyjniki, kolczyki i bransoletki. Na szczególną uwagę zasługuje komplet, gdzie szmaragdowy hematyt przepięknie przeplata się z prawdziwymi perłami. Chcesz wypróbować coś bardziej delikatnego? Wybierz pierścionek ze złotych hematytów w kompozycji z nocą Kairu lub tygrysim okiem.

Produkt dodany do listy życzeń