Diamenty, szmaragdy, a także rubiny otoczone srebrem, złotem czy platyną towarzyszą kobietom od wieków w postaci pięknej biżuterii. Poza szlachetnymi kruszcami coraz większą popularnością cieszą się znacznie tańsze, ale wcale nie mniej piękne ozdoby, np. ze stali szlachetnej, z kamieniami naturalnymi.

Nikt jednak nie jest w stanie nosić na sobie wszystkich elementów biżuterii. Co z robić z tą, która w danym momencie nie jest używana? Jak prawidłowo przechowywać biżuterię, by nie straciła swojego blasku i jak najdłużej zachowała idealny wygląd? Czy lepiej sprawdzi się organizer, czy stojak? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio dbać o biżuterię.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii – dlaczego jest ważne?

Zacznijmy od tego dlaczego właściwe zdejmowanie i prawidłowe przechowywanie biżuterii są takie ważne. Biżuteria, jak i kamienie, mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Srebro, z którego często wykonane są naszyjniki czy łańcuszki, przez promienie słoneczne może ulec utlenieniu, przez co straci swój efektowny wygląd. W przypadku biżuterii przechowywanej razem może się ona poplątać albo wzajemnie uszkodzić w przypadkowych miejscach. Kamienie szlachetne znajdujące się w tym samym woreczku lub przegródce mogą się za to porysować.

To samo tyczy się niewłaściwego zdejmowania biżuterii. Szarpnięcie czy nieodpowiednie uchwycenie zapięcia może naruszyć kondycję zamka. Ponadto położenie biżuterii na szafce nocnej, zamiast w bezpiecznym miejscu, może spowodować splątanie i sprzyjać powstawaniu uszkodzeń mechanicznych.

Jak przechowywać biżuterię: w pudełku czy na stojaku?

Oba rozwiązania są dobre, ale do konkretnych typów i ilości biżuterii. Za pudełkiem przemawia odcięcie od czynników zewnętrznych, bo np. światło słoneczne szkodzi biżuterii, zwłaszcza srebrnej. Pudełko zajmuje też niewiele miejsca, a zmieści się tu cała kolekcja biżuterii i jeszcze zostanie miejsce na inne ozdoby. Jednakże łatwo tu o zniszczenie czy poplątanie się wyrobów jubilerskich i jeśli nasze pudełko nie ma specjalnych przegródek do odkładania biżuterii, trudno będzie cokolwiek znaleźć.

Trzymanie biżuterii na specjalnym stojaku gwarantuje nam za to jej bezpieczeństwo i łatwy dostęp. Niestety naraża to biżuterię na wpływ czynników zewnętrznych takich jak światło i wilgoć, a dodatkowo tak wyeksponowana biżuteria szybko się kurzy. Dodatkowo jeśli posiadamy sporą kolekcję, potrzebujemy dużej ilości stojaków, aby wszystko ładnie wyeksponować.

Stojak na biżuterię – jak go używać?

Stojak niezaprzeczalnie posiada wiele zalet. Pięknie prezentują się na nim ulubione ozdoby, można tu przechowywać każdy rodzaj biżuterii, a dodatkowo możemy go dopasować do wystroju pokoju. Warto jednak dodać, że zajmuje on sporo miejsca, co jest istotne zwłaszcza przy małych przestrzeniach, a po przyozdobieniu stojaka zbyt dużą ilością biżuterii, może stać się niestabilny lub nawet się wywrócić.

Szkatułka lub kuferek do przechowywania biżuterii – dla miłośniczek tradycyjnych rozwiązań

Te klasyczne rozwiązania towarzyszą naszej kulturze już od dawna. Kojarzą się z najcenniejszymi skarbami i często pojawiają się w legendach i bajkach. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o takim sposobie przechowywania biżuterii. Warto jednak pamiętać, że w takim opakowaniu najlepiej trzymać biżuterię o małych rozmiarach, a każda cenniejsza czy delikatniejsza ozdoba powinna mieć swoje korytko albo być owinięta miękką tkaniną dla bezpieczeństwa.

Klaser na biżuterię

Ciekawym rozwiązaniem jest także klaser na najcenniejsze ozdoby. Można w nim przechowywać naszyjniki, wisiorki, bransoletki czy pierścionki. Do dyspozycji jest zawsze kilka pól, a w nich liczne przegródki i wkładki. Dzięki takiemu zabezpieczeniu biżuteria zachowa pierwotny wygląd, będzie pozostawała w zaciemnionym miejscu, a gdy będzie potrzebna, łatwo będzie odnaleźć każdy jej element.

Jak przechowywać pozłacaną biżuterię?

Chociaż złoto jest dużo wytrzymalsze od srebra, nie znaczy to, że na jego powierzchni nie mogą pojawić się zarysowania czy wgniecenia. Taką biżuterię najlepiej przechowywać w osobnych przegródkach z dala od brudu i przedmiotów mogących uszkodzić jej powierzchnię.

Jak przechowywać łańcuszki?

Łańcuszki, wisiorki i naszyjniki łatwo przechowuje się w pozycji wiszącej. Powinny wisieć w suchym miejscu i nie powinny się stykać. Czasem warto wziąć pod uwagę dodatkowe zasady, w zależności od rodzaju biżuterii. Przykładowo – srebrna biżuteria w tej formie powinna znajdować się w zamkniętych pudełkach z dala od wpływu powietrza, słońca i wilgoci.

Jak przechowywać kolczyki?

Tę drobną biżuterię najlepiej przechowywać w oryginalnych pudełkach. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto znaleźć szkatułkę wyłożoną miękką tkaniną, ze specjalnymi wycięciami na poszczególne elementy, aby uniknąć pogięcia czy zniszczenia ozdoby.

Jak przechowywać bransoletki z kamieniami?

Bransoletki z naturalnym kamieniami stanowią zagrożenie zwłaszcza dla innych ozdób. Powinny mieć osobny organizer albo osobne przegródki i być dodatkowo zabezpieczone materiałem, aby nie dotykały innych modeli.

Jak przechowywać pierścionki?

Pierścionki są chyba najmniej kłopotliwe, jeżeli chodzi o przechowywanie biżuterii. Zajmują niewiele miejsca, łatwo je zorganizować i zabezpieczyć. Specjalne organizery do pierścionków pozwalają umieścić całą kolekcję jeden koło drugiego i mieć je wszystkie pod ręką. Często też oddzielają od siebie naszyjniki na stojakach na biżuterię.

Podróżne etui na biżuterię

Często podróżujemy, czy to służbowo, czy prywatnie. Spotkania biznesowe, śluby, wesela, przyjęcia i bankiety nie mogą się odbyć bez pasującej biżuterii. Jak przechowywać biżuterię w czasie podróży? Rozwiązaniem jest podróżne etui, w którym bezpiecznie można przewieźć potrzebne naszyjniki, zegarki czy wisiorki. Powinno być małe i zabezpieczać biżuterię w taki sposób, aby poszczególne jej elementy się nie stykały w czasie podróży.

Produkt dodany do listy życzeń