Wzór chemiczny: dwutlenek (ditlenek) krzemu – SiO₂

Grupa: krzemiany przestrzenne

Barwa: zależy od domieszek w krysztale, czysty kwarc jest bezbarwny

Przekrój: sześciokątny

Twardość: 7 w skali Mohsa

Gęstość: od 2.648 do 2.651 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szklisty, na przełamach tłusty

Łupliwość: brak

Przełam: zadziorowy lub muszlowy

Inkluzje: gazowe, ciekłe, stałe

Występowanie: największe kryształy spotyka się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii; w Polsce: Sudety

Czym jest kwarc?

To najpospolitszy z minerałów występujący na Ziemi, wywodzący swą nazwę od słowiańskiego słowa "kwarda" co znaczy twardy. Bezbarwna odmiana kwarcu zagwarantowała mu też nazwę z języka greckiego, krystallos, czyli lód, od przeźroczystości i chłodu w dotyku. W zależności od temperatury powstawania wyróżnia się dwa typy: kwarc wysokotemperaturowy, typu α, heksagonalny, który krystalizuje się z magmy w temperaturze powyżej 573 stopni Celsjusza i kwarc niskotemperaturowy, typu β, o układzie krystalograficznym trygonalnym. Ponadto możemy go również podzielić ze względu na wtrącenia występujące w strukturze, które wpływają na kolor i przejrzystość minerału, np. kryształ górski to najczystsza i bezbarwna odmiana kwarcu, a kwarc różowy to minerał z dodatkiem manganu lub tytanu.

Kwarc – kolory

O ile kwarc jest pospolitym minerałem i składa się z niego np. piasek, tak inne typy dwutlenku krzemu, zwłaszcza o jednolitej barwie i przeźroczystości, są już bardzo rzadkie. Opal i cytryn uchodzą za kamienie szlachetne, a ametyst czy agat za półszlachetne minerały rzadkie. Najczęściej jednak kwarc jest różnokolorowy z powodu wtrąceń i wrostków powstałych podczas formowania się minerału w wysokiej temperaturze z roztworów wodnych. Kwarc różowy przyjmuje swoją barwę dzięki wtrąceniom tytanu lub manganu, a kwarc mleczny zawdzięcza kolor pęcherzykom dwutlenku zatrzymanym w minerale. Kwarc niebieski to natomiast wynik bezładnie ułożonych wyrostków krokidolitu, magnetytu albo turmalinu.

Kwarc – znaczenie i symbolika

Już starożytni Egipcjanie używali talizmanów z kwarcu różowego do odpędzania zła, Rzymianie natomiast traktowali ten różowy minerał jako amulet płodności i miłości. Kamienie szlachetne pełniły w starożytności symboliczne role – ametyst, którego nazwa wywodzi się z greki (améthystos) oznacza w tym języku trzeźwość, i takie też właściwości przypisywali mu ludzie – chronił przed upiciem się. Noszono pierścienie z tym kamieniem i robiono z niego kielichy – po to aby odegnać konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu.

Kwarc – właściwości

Medycyna naturalna często korzysta z niezwykłych właściwości czystego kwarcu. Ceniony jest zwłaszcza jego kojący wpływ na psychikę człowieka. Kwarc ma pomagać w uspokojeniu skołatanych nerwów i wyrównywać energię wewnętrzną. Kwarc różowy natomiast ma się przyczyniać do odtruwania organizmu, poprzez mobilizację układu krwionośnego, wątroby i nerek.

Kwarc wykorzystywany jest także w nauce i technice – robi się z niego soczewki, podzespoły komputerów, a także detergenty.

Komu można wręczyć biżuterię z kwarcem?

Biżuteria z tego minerału to doskonały prezent dla osób mających stresującą pracę lub tryb życia, dla tych stojących przed wyzwaniami i zmagającymi się z problemami natury psychicznej lub tych, których w najbliższym czasie czeka duży stres (egzamin, ważny projekt, awans). Kwarc różowy to natomiast doskonały prezent dla kogoś, kto ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości lub z zaakceptowaniem siebie. Pomaga on także osobom, które szukają miłości albo przeżywają kryzys w związku.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować kwarc?

Kamienie z rodziny kwarcu mają też według wierzeń pozytywny wpływ na konkretne znaki zodiaku:

  • tygrysie oko wspomoże Wagę, Lwa, Pannę i Bliźnięta,

  • kwarc dymny to minerał, którym powinien zainteresować się Strzelec, Koziorożec i Skorpion czy Wodnik

  • cytryn zapewni wsparcie Bykowi, Pannie i Wadze,

  • kwarc różowy, zwany również kamieniem miłości, zapewnia powodzenie Wadze, Pannie i Rybom,

  • kryształ górski to idealny wybór dla Bliźniąt, Raka, Barana i Ryb.

Jak czyścić kwarc?

Kwarc jest jednym z tych minerałów, przy których nie musimy się martwić o czyszczenie. W przypadku zabrudzenia wystarczy włożyć kamień pod wodę i przepłukać lub zwyczajnie przetrzeć go szmatką. Jedną z właściwości kwarcu jest to, że jest niereakcyjny, nie musimy przejmować się zmianą jego barwy podczas używania środków chemicznych. Ponadto nie można go zarysować np. metalem. Za to sam kwarc jest dość twardy i może zarysować miękki materiał, np. szkło.

Kulka – wyjątkowa biżuteria z kwarcem

W naszej kolekcji stawiamy na niestandardowe rozwiązania, jakimi są nieforemne bryły kryształu górskiego lub kwarcu różowego wkomponowane w bransoletki i naszyjniki. Proponujemy także klasyczną kolekcję produktów wykonanych z połączenia danej odmiany kwarcu i złota czy srebra. Wyjątkowe zabarwienie kwarcu różowego lub dymnego z pewnością przyciągnie uwagę i taka biżuteria będzie wspaniałym prezentem na każdą okazję.

Produkt dodany do listy życzeń