Wzór chemiczny: mieszanina – NaAlSi3O8 (glinokrzemian sodu), oraz CaAl2Si2O8 (glinokrzemian wapnia)

Grupa: plagioklazy

Barwa: różna, zazwyczaj ciemnoszara, z zabarwieniami żółtymi, żółtoniebieskimi i niebieskimi

Twardość: 6-6,5 w skali Mohsa

Gęstość: 2,6-2,77 g/m³

Rysa: biała

Połysk: szklisty perłowy

Łupliwość: doskonała

Przełam: nierówny do muszlowego, haczykowaty, kruchy

Występowanie: Kanada, Finlandia, Meksyk, Stany Zjednoczone

W Polsce: Dolny Śląsk

Co to jest labradoryt ?

Labradoryt, kamień należący do grupy skaleni zwanych plagioklazami, to skała magmowa, będąca mieszaniną dwóch minerałów – glinokrzemianu wapnia i glinokrzemianu sodu. To właśnie od proporcji tych dwóch związków i pozostałych wtrąceń zależy kolor i niezwykłość barw, jakie zaprezentuje nam kamień.

Nazwa kamienia pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, gdzie został wydobyty po raz pierwszy i opisany. I chociaż to nie jedyne miejsce, gdzie można go znaleźć (występuje także w Meksyku i Stanach Zjednoczonych), to nazwa już pozostała.

Labradoryt – znaczenie i symbolika

Z racji na wtrącenia i poblaski w kamieniu, które nadają mu niemal magiczny wygląd, kamień ten nazywany jest świątynią gwiazd. Ze względu na swoją wyjątkowość jest ogromnie pożądany w jubilerstwie.

Co ciekawe, Eskimosi wierzą, że jest to kamień przemian i zmian w życiu, a także minerał przypomnienia. Ma on przypominać ludziom będącym daleko od domu, skąd są i jakie jest ich pochodzenie, po to aby nigdy nie zapomnieli o swoich przodkach.

Labradoryt – właściwości

Kamień labradoryt ma pomagać w realizacji założonych działań, a noszenie go podobno przynosi ulgę, redukując stres. Jeśli chodzi o zdrowie, to z tym kamieniem powinni "zaprzyjaźnić się" ludzie z niskim ciśnieniu krwi. Jest także polecany wszystkim osobom w podeszłym wieku – ma powstrzymywać procesy starzenia i poprawiać kondycję tkanki kostnej.

Komu można wręczyć biżuterię z labradorytem?

Labradoryt jest dla ludzi, którzy dokonują w życiu zmian i nie chcą stracić celu z oczu. Zapewnia im harmonię i spokój tak potrzebne przy podejmowaniu trudnych decyzji, a także daje zastrzyk energii w momencie spadku motywacji. Mówi się, że w zależności od wielkości zmian zachodzących w życiu danej osoby, intensywność barwy wręczanego kamienia powinna być ostrzejsza.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować labradoryt?

Tym kamieniem warto obdarować zwłaszcza Strzelca i Skorpiona. U pierwszego ma wzmocnić poczucie własnej wartości, dzięki czemu nie będzie musiał udowadniać wszystkim wokół, jaki jest naprawdę, co często może być odebrane jako wywyższanie się. Szukając prezentu dla Strzelca, warto poszukać kamienia z wtrąceniami cyrkonu. Takie połączenie wzmocni nie tylko pozytywne oddziaływanie kamienia, ale także cały znak zodiaku. Dla Skorpiona ma być to kamień przynoszący ulgę i pozwalający odzyskać wewnętrzny spokój.

Do jakich znaków pasuje labradoryt?

Są jeszcze inne znaki zodiaku, które powinny przyjrzeć się bliżej temu kamieniowi, czy to w formie amuletu z tym minerałem, czy ozdoby noszonej przy ciele – jak na przykład kolczyki. Zwłaszcza dla Byka czy Bliźniąt ten minerał wydaje się idealny. Ma uzupełnić niedobory energetyczne i dodać energii niezbędnej na fizyczną aktywność, której potrzebują te dwa znaki zodiaku podczas gonitwy za karierą i realizowania własnych ambicji.

Jak czyścić labradoryt?

Zwykłe czyszczenie nie sprawia problemów. Wystarczy umyć kamień pod bieżącą wodą (koniecznie w letniej wodzie), a później wytrzeć lnianą szmatką. Podobnie proste jest oczyszczanie kamienia z negatywnej energii.

Labradoryt to kamień, który dobrze współgra zarówno z energią słoneczną, jak i tą z Księżyca. Odrobinę lepiej pochłania energię Słońca i to właśnie w nasłonecznionym miejscu najlepiej go ładować. Oczyszczanie zaś należy pozostawić promieniom Księżyca.

Ciekawostki dotyczące labradorytu

Inuici wierzą, że magiczny wygląd labradoryt zawdzięcza zorzy polarnej i tak go też nazywają - kamieniem zorzy. Według legendy pewien dzielny wojownik przemierzał lodową pustynię i zobaczył w skale labradoryt, w nim zaś uwięzioną zorzę polarną. Postanowił uderzyć w kamień włócznią i uwolnić zorzę. Włócznia jednak okazała się zbyt słaba i uwolniła tylko część północnych świateł. Reszta na zawsze pozostała uwięziona w kamieniu.

Wiara w tę legendę wynika z faktu, że labradoryt wykazuje pleochroizm, czyli zmianę barwy w wyniku polaryzacji światła przechodzącego przez kamień. W kamieniu o zielonym zabarwieniu wystawionym pod światło, możemy obserwować przebłyski do złudzenia przypominające właśnie zorzę polarną.

Niepowtarzalna biżuteria z labradorytem od Kulki

Ciężko oprzeć się pięknu tego kamienia. Ze względu na różnorodność jego barw i odmian istnieje kilka możliwości wykorzystania go w wyrobach jubilerskich. Pierwsza to wisiorki – mamy tu całą gamę kolorów do wyboru. Warto zwrócić uwagę na delikatny, pozłacany naszyjnik z piękną, surową bryłką labradorytu lub naszyjnik z wisiorkiem w kształcie księżyca, oszlifowaną kulką nocy Kairu i przepięknym labradorytem w podobnej formie. Kolejna propozycja to pierścionki. Są to pierścionki na gumce składające się z drobnych kamieni wyłącznie tego minerału lub z labradorytów dodatkowo poprzedzielanych kamieniami czarnego szafiru.

Panowie też mają w czym wybierać! Męski różaniec wykonany z labradorytu i naturalnego onyksu zapewni sukces i energię do walki z przeciwnościami losu. Natomiast komplet dwóch bransoletek, wykonanych z labradorytu, lawy wulkanicznej i hematytu sprawdzi się doskonale w każdej stylizacji.

Produkt dodany do listy życzeń