Lazuryt to niebieski kamień naturalny, który inspiruje od tysięcy lat. Wykorzystywano go do produkcji biżuterii, do ozdoby przedmiotów kultu, a także jako kosmetyk. Dziś lapis lazuli w wielkim stylu wraca do łask. Jest przykuwającym wzrok, niebieskim akcentem w kolczykach, zawieszkach czy bransoletkach. Poznaj bliżej ten niezwykły kamień i przekonaj się, że zdobiona nim biżuteria jest warta tego, by znaleźć się w twojej kolekcji kosztowności.

Czym jest lazuryt?

Lapis lazuli to skała metamorficzna. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa azul oznaczającego kamień i perskiego lazhward, które tłumaczy się jako "niebo" lub "niebieski". Określenia te bezpośrednio nawiązują do barwy skały.

Głównym składnikiem lapis lazuli jest lazuryt - błękitny minerał z gromady krzemianów. Przyjęło się jednak, że nazw tych używa się wymiennie. Określają one skałę metamorficzną składającą się w od 20 do 40 % z błękitnego minerału, a także z augitu, kalcytu, diopsydu, pirytu, hornblendy i miki.

Ten obłędnie niebieskie kamienie wydobywa się głównie w Chile, USA, RPA, Birmie, Angoli, Rwandzie, w Rosji oraz we Włoszech. Jednak za najcenniejsze i najpiękniejsze uważa się te, których złoża znajdują się w Afganistanie.

Twardość lazurytu w skali Mohsa wynosi 5,5. Natomiast na jego charakterystyczny odcień składają się również fioletowe, turkusowe i granatowe refleksy. Dlatego lazuryt ma nieoczywistą, oryginalną barwę oraz może mieć zarówno ciemnoniebieski, jak i jasnoniebieski odcień.

Jakie właściwości ma lazuryt?

Dziś lazuryt to przede wszystkim materiał ozdobny. Jednak są tacy, którzy wierzą w jego magiczne, niezwykłe właściwości. Kamień ten podobno doskonale sprawdza się podczas medytacji i przydaje się w pracy nad własną duchowością. Ma pomagać rozwijać intuicję oraz strzec prawdy i sprawiedliwości. Jest on również kamieniem mającym wprowadzać harmonię w umyśle i sprzyjającym patrzeniu na świat z dystansem. Niektórzy uważają również, że lazuryt włożony pod poduszkę przynosi prorocze sny.

Właściwości zdrowotne

Lazuryt wieki temu wykorzystywano do leczenia najrozmaitszych dolegliwości. Również i dziś niektórzy wierzą w jego uzdrawiającą moc. Uważają oni, że kamień przynosi ulgę w gorączce, wzmacnia układ immunologiczny i dodaje sił witalnych. Bywa stosowany jako remedium na problemy z tarczycą, choroby gardła i oczu. Ma też pomagać zwalczać napięcie nerwowe, nadmierny stres oraz łagodzić stany lękowe.

Niezależnie od tego, ile prawdy jest w informacjach na temat zdrowotnych właściwości lazurytu, nikt nie może mu odmówić zjawiskowego uroku. Dlatego noszenie biżuterii z tym kamieniem to jednocześnie przyjemność i być może szansa na uporanie się z problemami ze zdrowiem i poprawę samopoczucia.

Lazuryt – dla kogo?

Błękitne oczy i kamień o głębokim, niebieskim odcieniu to połączenie idealne. Jednak biżuteria z lazurytem to propozycja dla wszystkich osób lubiących wyroby jubilerskie z charakterem.

Zawieszka z niebieskim klejnotem otoczonym złotą oprawą będzie tak samo dobrym uzupełnieniem casualowej stylizacji jak wyborem na wielkie wyjście. Pierścionek z lazurytem to przykuwająca spojrzenia ozdoba dłoni, natomiast kolczyki z błękitnym akcentem znakomicie podkreślą urodę.

Lazuryt – pielęgnacja

Lazuryt to piękny, ale wrażliwy na czynniki zewnętrzne kamień. Nie może mieć kontaktu z mydłem, detergentami ani kwasami, dlatego ozdobione nimi pierścionki i bransoletki należy ściągać na czas sprzątania. Oprócz tego należy chronić go przed kontaktem z wysoką temperaturą. Lapis lazuli najlepiej czyścić delikatną w dotyku, wilgotną szmatką.

Lapis lazuli w starożytności

Lapis lazuli (lazuryt) jest znany człowiekowi od 6000 tys. lat. Był cenionym klejnotem w Mezopotamii. W dorzeczu Eufratu i Tygrysu kojarzono go z bogami i ich mocami. Zgodnie z wierzeniami Sumerów bogini Isztar podczas wędrówki do krainy śmierci miała na sobie naszyjnik z błękitnym lazurytem.

Ten niebieski kamień był jednym z ulubionych klejnotów starożytnych Egipcjan. Wykonywali oni z niego bransolety, pierścionki, naszyjniki, figurki bogów i pieczęcie w kształcie skarabeuszy - odnaleziono je w grobowcach. Lazurytami wysadzana była również pośmiertna maska grobowa Tutentahamona.

Lapis lazuli wykorzystywano do zdobienia instrumentów muzycznych i... do malowania oczu. Sproszkowany lapis lazuli służył jako kosmetyczny cień do powiek - miała go używać nawet sama Kleopatra. Uważa się również, że z tego kamienia wykonane były płyty, na których znalazło się dziesięć przykazań przekazanych przez Boga Mojżeszowi. Chrześcijanie poświęcili ten kamień Matce Boskiej. Jej figurki barwiono ultramaryną, czyli barwnikiem wykonanym z lazurytu.

Lapis lazuli to kamień nieporównywalnie tańszy niż inne kolorowe klejnoty - rubiny, szmaragdy czy szafiry. Nie oznacza to jednak, że nie dorównuje im urokiem. Lazuryty hipnotyzują zjawiskową, błękitną, a jednocześnie nieoczywistą barwą i są eleganckim uzupełnieniem nawet najwytworniejszej kreacji. To niedoceniane kamienie, które dziś wychodzą z cienia.

Produkt dodany do listy życzeń