W dzisiejszych czasach wiele osób nosi biżuterię tak jak im wygodnie, nie zwracając uwagi na detale. Czy ma jakieś znaczenie, na którym palcu nosi się pierścionek czy obrączkę? Bardzo często za sposobem noszenia czy umiejscowienia kryje się konkretna symbolika, a to na której dłoni nosi się obrączkę może nawet oznaczać czyjąś śmierć. Dziś zajmiemy się właśnie symboliką kryjącą się za konkretnymi palcami i sprawdzimy co one wskazują.

Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym

Palec wskazujący jest uważany za najbardziej widoczny i zauważalny, stąd biżuteria noszona na nim będzie najbardziej wyeksponowana. Warto jednak nadmienić, że choć noszenie jakiegokolwiek pierścionka na tym palcu, na lewej dłoni nie niesie ze sobą żadnej symboliki to inaczej się ma sytuacja w przypadku palca wskazującego na prawej ręce. W kulturze żydowskiej nosiło się na tym palcu, wpierw pierścionek zaręczynowy, a po ślubie dokładało się do niej obrączkę. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby na którymś z palców umieścić ozdobę którą chcemy pokazać lub się pochwalić. 

Co oznacza pierścionek na środkowym palcu

Środkowy palec to kolejny po wskazującym, który to nie ma przypisanego żadnego głębszego znaczenia. Palec lewej dłoni służy czasem mężczyznom do noszenia pierścieni, jako najdłuższy z palców i często wiązany z wulgarnym znakiem. Ma to podkreślać ich męskość i zadziorność. Natomiast środkowy palec prawej ręki często używany jest przez panie do noszenia pierścionka zaręczynowego, czy to przez to, że jest za luźny, by nosić go na palcu serdecznym, lub źle się nosi z obrączką ślubną.

Co oznacza pierścionek na małym palcu

Czas na najmniejsze z naszych palców u dłoni, małe palce. I tu sprawa staje się ciekawa. Z kart historii jasno wynika, że te palce upodobały sobie cechy rzemieślnicze i to właśnie na nich noszono oznaczenia i herby swoich zawodów czy cechów. Od nich pomysł na taki znak charakterystyczny przejęły bractwa i pomniejsze zawody. Często pierścień z tego palca służył również do odciskania pieczęci w wosku, na umowach czy dokumentach.

Przez jakiś czas pierścień noszony przez mężczyzn na lewej ręce był symbolem bycia żonatym. Dziś z noszeniem ozdób na tym palcu nie wiążą się żadne specjalne wierzenia co sprawia, że odpowiednio dobrana biżuteria z naszej kolekcji będzie się tam pięknie prezentować.

Serdeczny palec lewej dłoni

To właśnie na serdecznym palcu lewej dłoni najczęściej na świecie nosi się pierścionek zaręczynowy. Wynika to ze starożytnych wierzeń, że do lewej dłoni dociera żyła "vena amoris", czyli żyła miłości, która łączy bezpośrednio lewy palec, a z nim także pierścionek zaręczynowy, z sercem. Po ślubie na palec serdeczny wkładana jest również obrączka, czyli symbol miłości i oddania. Dzięki temu miłość ma być jeszcze mocniejsza.

Nie wzięło się to znikąd, w dawnych czasach wkładano na ten palec pierścionek zaręczynowy lub obrączki ślubne aby uzmysłowić wszystkim, że dany kawaler czy panna jest już zajęta. W późniejszych czasach ten zwyczaj przygasł, lecz stał się znów popularny w czasie konfliktów zbrojnych, zwłaszcza wojen światowych. Mężczyźni nosili wtedy obrączkę lub wisiorek,p aby przypominała im za co i dla kogo walczą, a także że muszą wrócić bo ktoś na nich czeka.

Serdeczny palec prawej dłoni

W naszej kulturze często zastanawiamy się na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy czy obrączkę. Nie bez przyczyny. W przeciwieństwie do większości świata w Polsce symbol miłości nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Czemu wkładamy go akurat na prawą dłoń? Wiąże się to z Powstaniem Styczniowym.

W dawnych czasach większość kultur w Europie starała się nosić pierścionek zaręczynowy lub obrączkę na lewej ręce, a tylko w przypadku śmierci partnera, przekładała go i nosiła na tym samym palcu prawej dłoni na znak żałoby. Jaki to ma związek z polskim zwyczajem? Otóż po klęsce Powstania Styczniowego, wiele osób zaczęło nosić ozdobę na serdecznym palcu prawej ręki jako żałobę po stracie.

Pierścionki na palcach – kciuk lewej ręki

Kciuk, zwłaszcza lewej ręki, jest uważany za palec o wielkiej mocy, z racji na bliskość serca. Stąd często służył, jako miejsce ekspozycji swojej pozycji i bogactwa. Wojskowi, bogacze, czy wysoko sytuowani ludzie od wieków nosili na nim ozdoby, sygnety, pierścionki aby zaznaczyć swoją pozycję. W dzisiejszych czasach na tym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy lub obrączkę podarowaną przez partnera tej samej płci jako symbol związku.

Pierścionki na palcach – kciuk prawej dłoni

Kciuk na prawej ręce nie niesie za sobą specjalnej symboliki i po prostu jest doskonałym miejscem na założenie swojej ulubionej biżuterii. Dodatkowo to prawą dłoń podajemy na powitanie, więc noszona tam biżuteria będzie mocniej eksponowana.

Jak nosić pierścionki na dłoni?

Pamiętajmy, że umiar to podstawa, a w ciągu dnia operujemy rękami w różnych sytuacjach. Warto więc znaleźć złoty środek, aby czuć się komfortowo i wygodnie, a dodatkowo nie narażać biżuterii na zniszczenie. Pamiętajmy też, że większość z wymienionych przykładów, wierzeń czy zwyczajów nie musi być przez nas przestrzegana jeśli sprawia że noszenie ulubionego pierścionka czy obrączki staje się problematyczne, na przykład jesteśmy leworęczni, albo wykonujemy specjalistyczny zawód.

Produkt dodany do listy życzeń