Wzór chemiczny  (patrz przypisy): produkt pochodzenia organicznego, wapń + węglan + substancja organiczna + woda

Układ krystalograficzny: (rombowy) mikrokrystaliczna

Twardość: 2,5-4,5 według skali Mohsa

Gęstość: 2,60-2,85 g/cm3

Rysa: biała

Barwa: odcienie bieli, różu, żółci, szarości, czerni z różnymi połyskami; zależna od gatunku małża

Przełam: nierówny

Łupliwość: brak

Wielkość: zróżnicowana – od kilku milimetrów do wielkości gołębiego jajka

Kształt: okrągły, "barokowy" czyli nieregularny, kropla, guzik, ziarno, połówkowy, ćwiartkowy

Połysk: szklisty, lustrzany, jedwabisty lub brak

Występowanie: przede wszystkim Zatoka Perska (7/8 światowej produkcji)

W Polsce: w XVI i XVII wieku na terenie Dolnego Śląska w Sudetach. Spotykano tam perłoródkę rzeczną; dziś gatunek jest wymarły w Polsce.

Źródło: Wikipedia

Jak powstają perły?

Perła powstaje w momencie, w którym do muszli dostanie się ciało obce. Najczęściej są to larwy pasożytów. W celu obrony przed danym czynnikiem małże wytwarzają substancję wapienną, którą określa się mianem masy perłowej. Układa się ona w następujące po sobie warstwy, w wyniku czego formują się perły. Wbrew obiegowej opinii, nie może to być ziarnko piasku! Małże radzą sobie z tego typu drobinami doskonale, podobnie jak z kawałkami koralowców, kamykami czy muszelkami. Wystarczy zwiększone wydzielanie śluzu, by usunąć szkodliwy czynnik na zewnątrz.

Perły naturalne a perły hodowlane

Najbardziej cenione są prawdziwe perły (naturalne), jednak są one bardzo kosztowne. Z tego powodu wytwarza się także perły hodowlane. Na czym polega różnica? Perły naturalne powstają w sposób samoistny, bez ingerencji człowieka. Są więc niezwykle rzadkie. Aby trafić na muszlę z perłą, konieczny byłby połów tysięcy mięczaków. Odkąd małże są hodowane na perły, połów tego rodzaju został praktycznie zaniechany.

Historia pereł

Perły początkowo pełniły funkcje prawdopodobnie obrzędowe; dopiero w starożytności zaczęto wytwarzać z nich ozdoby. Co ważne, niewiele z nich zachowało się do dzisiaj ze względu na ich szczególną delikatność – tak stare okazy mogą rozsypać się przy próbie dotyku. Te szlachetne surowce jubilerskie wzmiankują Wedy, Shuiging (najstarsza chińska księga), Homer czy Biblia. Szczególnym uznaniem darzono je w antyku. W średniowieczu zainteresowanie nimi przygasło, jednak w czasach nowożytnych znów wróciły do łask (nazwa epoki baroku pochodzi prawdopodobnie od portugalskiego określenia na perłę o nieregularnym kształcie), a na początku XX wieku w Japonii opracowano sposób przemysłowej hodowli pereł.

Ile kosztuje perła? Od czego zależy cena?

Na cenę perły wpływa kilka czynników. To przede wszystkim jej wielkość (większe perły powstają dłużej), regularność, ale także to, czy na powierzchni znajdują się jakieś skazy. Kluczowe znaczenie ma pochodzenie. Perły słonowodne są bardziej cenione od tych, które powstają w wodach słodkich. W jednym małżu słodkowodnym może bowiem powstać nawet kilkadziesiąt okazów w tym samym czasie. Ich połysk jest za to słabszy. W przypadku pereł słonowodnych produkcja jest bardziej czasochłonna, z czego wynika ich cena – często kilkukrotnie wyższa.

Perły słodkowodne i słonowodne

Perły dzielimy na słodkowodne i słonowodne (morskie). Wśród tych drugich wyodrębniono jeszcze następujące gatunki:

  • perły Akoya – wszczepia się im jądro będące wzorcem kształtu, dzięki czemu powstają perły okrągłe. Najbardziej cenione są białe w odcieniu różu.

  • perły Thaiti – to między innymi perły czarne i naturalnie ciemne, choć najdroższe są okazy z interesującym połyskiem – np. oberżynowym czy zielonym. Mogą być owalne, w formie kropli czy w kształcie pierścieniowym.

  • perły Mórz Południowych – to najcenniejsze okazy, przy czym ich hodowla jest dużo trudniejsza. Są białe lub złote. Wytwarza się z nich się sporą część najbardziej luksusowej biżuterii z pereł.

Perły – pielęgnacja, czyszczenie, przechowywanie

Pereł nie powinno się trzymać w pobliżu biżuterii, zwłaszcza takiej z kamieni szlachetnych. Inna ozdoba może je bowiem porysować. Należy je przechowywać w osobnym, miękkim woreczku lub przykrytym pudełku. Czyści się je miękką szmatką na sucho. Można też używać do nich specjalnych preparatów. Pamiętaj, że są bardzo wrażliwe: szkodzą im kosmetyki, lakiery do włosów, a nawet pot. Mogą wtedy utracić blask lub ulec deformacji. Należy się więc z nimi obchodzić ostrożnie.

Jak odróżnić perły prawdziwe od sztucznych?

Spotyka się także biżuterię z syntetycznych zamienników tych cennych naturalnych kamieni szlachetnych. Zarówno perły hodowane, jak i naturalne są cięższe od sztucznych. Nie mają też idealnie gładkiej powierzchni. Jeśli po przyłożeniu dwóch pereł do siebie czuć, jak się po sobie ślizgają, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z autentycznymi kamieniami. Blask imitacji także jest tylko powierzchniowy. W przypadku tych prawdziwych wydobywa się on z głębi okazu.

Komu można wręczyć biżuterię z perłą?

Naszyjniki, pierścionki, bransoletki i kolczyki z pereł to ponadczasowe dodatki, które sprawdzą się w każdej sytuacji, w tym podczas oficjalnych spotkań czy ważnych wydarzeń, na których liczy się klasa. Będzie to idealny wybór dla osoby, która preferuje klasyczne, ale bardzo gustowne rozwiązania.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować perły?

W astrologii przyjmuje się, że biżuteria z pereł najbardziej pasuje do Raka, Wagi, Koziorożca, Wodnika i Ryb.

Kulka – wyjątkowa biżuteria z perłami

Te naturalne kamienie szlachetne cieszą się dużym uznaniem i mają stałe miejsce w jubilerstwie od wieków. Jeśli poszukujesz efektownej biżuterii z pereł, która idzie z duchem czasu, czerpiąc obficie z klasycznej elegancji, sprawdź naszą ofertę. W sklepie Kulka znajdziesz zróżnicowane dodatki z perłami, wykonywane ręcznie przez doświadczonych jubilerów – mistrzów w swoim fachu. Firma ma w ofercie zarówno propozycje na co dzień, jak i na bardziej oficjalne okazje.

Produkt dodany do listy życzeń