Wzór chemiczny: KAlSi3O8

Grupa: krzemiany

Barwa: niebieska, niebieskozielona lub zielona

Twardość: 6-6,5 w skali Mohsa

Gęstość: 2,56–2,58 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szkilsty

Łupliwość: doskonała, dwukierunkowa

Przełam: haczykowaty, kruchy

Występowanie: Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Kenia, Rosja

W Polsce: Karkonosze, województwo Dolnośląskie, okolice Strzelina i Strzegomia

Co to za kamień amazonit?

Amazonit to kamień półszlachetny należący do gromady krzemianów. Należy on do grupy minerałów rzadkich, a do jego powstania przyczynia się wysokie ciśnienie, tworzy się więc najczęściej w kwaśnych skałach magmowych głębinowych. Jest odmianą skalenia, a mimo mylącej nazwy, kamień amazoński wcale nie pochodzi z prawdziwej Amazonii.

Pierwsze zachowane elementy biżuterii i ozdób pochodzą ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii, a z badań wynika, że oprócz bransolet, naszyjników i pierścieni, jak na przykład pierścień z grobowca Tutenchamona, wykonywano z niego także tablice, na których ryto, tak codzienne jak i religijne teksty (np. niektóre rozdziały księgi umarłych były ryte w amazonicie).

Dopiero w XVIII wieku, amazonit został opisany jako osobny kamień półszlachetny i wyraźnie oddzielony od jadeitu i nefrytu, za który wcześniej często był brany. Dziś, po dokładnych badaniach, potwierdzono występowanie złóż tego minerału w Rosji, Egipcie, Libii, Stanach Zjednoczonych, duże pokłady znajdują się także w okolicach Kolorado oraz Brazylii. Zwłaszcza te ostatnie złoża mogą sugerować, skąd nazwa pochodzi. Mimo że nie znaleziono w okolicach rzeki Amazonki żadnych złóż, kamień ten musiał dostać się tam drogą lądową, a później zostać mylnie wzięty za surowiec tam występujący.

Amazonit – kolory

Kamień amazoński nie ma szerokiego wachlarza barw i kolorów jak to często bywa w przypadku innych minerałów. Jednak w tym wąskim spektrum, w którym występuje, minerał przyjmuje wiele pięknych odcieni. Wszystko to za sprawą wtrąceń ołowiu i zawartości potasu.

Ołów rzutuje na odcień, jaki mogą osiągnąć te kamienie. Od morskiego, zielonego, przez żółtozielony, niebieskozielony, aż po zielononiebieski czy niebieski. Potas i inne wtrącenia zasadowe będą wpływały na przejrzystość, którą będzie się charakteryzował konkretny kamień. Im więcej wtrąceń, tym więcej mlecznych smug i zmętnień, które będą miały kryształy.

Co symbolizuje amazonit?

Amazonit to kamień młodości. Już od starożytności wierzono, że ten należący do gromady krzemianów minerał pomaga dłużej zachować młode ciało i wspiera procesy lecznicze w organizmie. Był także kamieniem odwagi i wsparcia, przypisywano mu moce mające wspomóc wzajemne zrozumienie i komunikację. Był kamieniem twórców i artystów, dawał im odwagę tworzenia i upubliczniania swoich dzieł.

Amazonit miał także znajdować się na tarczach, wyposażeniu i biżuterii słynnego plemienia kobiet — Amazonek. Naszyjniki z tym kamieniem miały sprawiać, że wojowniczki stawały się bardziej odporne na ciosy, szybciej się regenerowały, a kamienie wprawione w broń i tarcze gwarantowały dodanie im odwagi i chroniły je przed strachem.

Na co pomaga amazonit?

Minerał ten nosi także inną nazwę — kamień równowagi. Ma on pozytywnie wpływać na układ nerwowy i zapewniać lepsze połączenie między ciałem emocjonalnym a tym fizycznym. Systematyczne noszenie w formie bransoletki czy zawieszki ma mieć także właściwości uzdrawiające.

Ma mieć też zbawienny wpływ na system nerwowy gdy odczuwamy strach i niepewność, zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Niesie ukojenie i spokój, a jego właściwości mają wpływać na prawdomówność naszego rozmówcy.

Często również stosuje się go u kobiet, aby zatrzymać proces starzenia skóry i powstawania zmarszczek, a kryształy noszone przy ciele mają pomóc w okresie menopauzy- przede wszystkim mają powstrzymywać wahania temperatur i wybuchy złości.

Amazonit włożony do kremu czy wazeliny na okres dłuższy niż 48 godzin, ma przekazać jej swoje właściwości odmładzające i lecznicze, dzięki czemu kuracja będzie jeszcze skuteczniejsza.

Dla kogo?

Kamienie te mają być najlepszymi przyjaciółmi dla osób spod znaku Panny. Mają pomóc im osiągnąć równowagę, a także znaleźć miłość na całe życie i pozytywnie wpłynąć na ich kreatywność. Równie skuteczny kamień amazoński może okazać się dla Lwów, Baranów czy Skorpionów. Ma wspierać pozbycie się zmartwień, ponadto pomaga żyć w zgodzie z samym sobą, a także przezwyciężyć ograniczenia.

Amazonit jest też nazywany kamieniem hazardzistów. Ma on przynosić ogromne szczęście i prowadzić rękę każdego, kto go aktualnie potrzebuje. Stąd jest często podarunkiem dla osób, które czeka w życiu ważny sprawdzian czy wydarzenie, rozmowa o pracę, egzamin czy test.

Jak ładować amazonit?

Ładowanie amazonitu nie przysparza problemów i nie wymaga specjalnych zabiegów. Aby go oczyścić, warto ułożyć go w sąsiedztwie hematytów, które pomogą pozbyć się nagromadzonej złej energii i oczyszczą aurę tego skalenia. Aby naładować kamień amazoński, powinniśmy go umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu, ważna jest tu także pora dnia, ponieważ nic tak nie służy amazonitowi jak poranne słońce.

Produkt dodany do listy życzeń