Wzór chemiczny: SiO2

Grupa: krzemiany

Barwa: czerwona, różowa, żółta, zielona, brązowa

Twardość: 6,5-7 w skali Mohsa

Gęstość: 2.60- 2.90 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szklisty, metaliczny lub tłusty

Łupliwość: brak

Przełam: nierówny, muszlowy, szorstki

Występowanie: Chiny, Stany Zjednoczone, Meksyk

W Polsce: Dolny Śląsk, Małopolska

Co to jest jaspis?

Jaspis, czyli ze starogreckiego "iaspis" – cętkowany kamień, to skała osadowa. Składa się głównie z chalcedonu i kwarcu, chociaż to wtrąceniom innych minerałów jaspis zawdzięcza swoje unikalne wzory i pełną barwnych smug powierzchnię.

Rolę domieszek w jaspisie pełnią zazwyczaj inne minerały i kamienie, takie jak zoizyt, mangan, epidot, magnetyt, chloryt czy hematyt. Zdarzają się także wtrącenia pochodzenia organicznego, jak np. pozostałości roślin wodnych czy muszli skorupiaków morskich. W zależności od koloru i kształtów dzieli się te kamienie na: jaspis czerwony, zielony, zebra, oceaniczny czy leopard (z cętkami).

Jaspis – znaczenie i symbolika

Jaspis już od starożytności był uznawany za cenny minerał i był wielce pożądany w jubilerstwie ze względu na swoje ubarwienie i unikalność wzorów. Wykonywano z niego rzeźby, pieczęcie i biżuterię.

Wierzono także, że jest to kamień wspierający, że chroni przed chorobami, zaburzeniami aury, konfliktami i waśniami. Takie cechy przypisuje się wszystkim jaspisom, ale dodatkowo w zależności od zabarwienia każdy z nich może posiadać dodatkowe właściwości i atuty.

Przykładowo jaspis czerwony to kamień typowo ochronny. W starożytności był symbolem wojowników i ludzi skupiających się wokół wojny. Był przez nich noszony w formie talizmanów lub jako amulety, aby wspierać walczących, pomagać im się regenerować i dodawać sił. Najmocniej wierzący w jego moce wprawiali go w rękojeści mieczy.

Jaspis – właściwości

Kamień jaspis zalecany jest osobom mających problem z nerkami, wątrobą, ma u nich wspierać pracę tych narządów i pomagać w ich regeneracji. Dodatkowo pomaga zachować harmonię wewnętrzną i reguluje aurę.

Jaspisy od najdawniejszych czasów stosowane są również przez tych, którzy mają problemy rodzinne. Uważa się, że te kamienie szlachetne uspokajają, pomagają rozwiązywać konflikty i łagodzić różne sytuacje.

Komu można wręczyć biżuterię z jaspisem?

Jaspis zazwyczaj wręcza się osobom roztargnionym i łatwo tracącym spokój ducha. Nosząc biżuterię z tym kamieniem, mają rozbudzić swoje zdolności organizacyjne, a także zyskać pozytywną energię. Wierzy się, że kamienie te noszone przy ciele mają gwarantować dobre samopoczucie i odganiać złe myśli.

W dawnych czasach wierzono, że te kamienie szlachetne powinny stać w miejscach spotkań, czy to rodzinnych, czy biznesowych, ponieważ miały oczyszczać atmosferę, ułatwiać porozumienie, otwierać umysł i pomagać odgonić kłótnie i złe słowa.

W dzisiejszych czasach amuletów z kamieni jaspisu poszukują osoby z trudną sytuacją rodzinną, a także te łatwo wpadające w złość i to niezależnie od płci.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować jaspis?

Są dwa główne znaki, które używają jaspisu jako kamienia przewodniego i zyskują na kontakcie z nim najwięcej – to Baran i Panna. Ale to nie wszyscy, którzy mogą zyskać na noszeniu tych kamieni. Jaspis jako kamień pomocniczy, który wspaniale będzie współgrał z takimi znakami jak Byk, Bliźnięta czy Koziorożec.

U Panny jaspis spotęguje empatię i chęć do działania, dodatkowo pomoże wyzbyć się samolubności i ułatwi kontakt z naturą. Najlepszym wyborem będzie jaspis dalmatyńczyk i jaspis cesarski.

Baran natomiast będzie czerpał z jaspisu energię i cierpliwość. Pomoże ukierunkować i ostudzić impulsywne działania, a minerał w kolorze czerwieni wesprze pozytywne zachowania i zmniejszy te negatywne.

Jak czyścić jaspis?

Jaspis z racji swojej twardości trudno jest zarysować czy zniszczyć, nie należy jednak niepotrzebnie go narażać. Kamień można myć pod bieżącą wodą, używając przy tym delikatnego mydła czy detergentu.

Jeśli chodzi o oczyszczanie energetyczne, najlepszą metodą będzie wystawienie kamienia na działanie Księżyca w pełni. Kamień powinien być oświetlony przez całą noc, co zapewni pełne oczyszczenie. Jeśli czujemy, że to nie wystarczy, należy wyłożyć kamień już noc przed pełnią, aby zacząć oczyszczanie delikatniejszą energią. Działanie oczyszczania można wzmocnić hematytem, który świetnie współgra z jaspisem.

Ciekawostki dotyczące jaspisu

Ze względu na zjawiska wulkaniczne, które zachodzą w czasie powstawania jaspisu, może mieć on wiele zabarwień i wtrąceń, często zwanymi smugami. Co ciekawe, wysoka temperatura to nie jedyny sposób powstawania tego minerału. Może on się także formować w wyniku zasychania krzemionki w wysychających zbiornikach wodnych, dzięki czemu zyskujemy inne odmiany i wtrącenia. Jedną z nich jest na przykład jaspis zielony (kambaba), na którego kolor miały wpływ algi sprzed wielu milionów lat.

Niepowtarzalna biżuteria z jaspisem od Kulki

W naszej kolekcji posiadamy unikalną biżuterię z tym wyjątkowym kamieniem. Przepiękny, niebieski jaspis cesarski w formie naszyjnika czy bransoletki doda sił i wesprze w najtrudniejszych momentach dnia. Bardziej stonowany jaspis brązowy, picasso czy Kalahari jako bransoletka wpłynie na spokój ducha i pomoże uniknąć niepotrzebnych nerwów. Coś bardziej wyróżniającego się? Różowy jaspis, kamień wytrzymałości, wprawiony w pozłacany naszyjnik w kształcie słońca, na pewno doda sił i przyciągnie uwagę.

Produkt dodany do listy życzeń