Wzór chemiczny: MgAl2O4

Grupa: Spinele

Barwa: szeroki przekrój, w zależności od wtrąceń: czerwony, czarny, niebieski, zielony

Twardość: 8 w skali Mohsa

Gęstość: 3,58 – 4,06 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Łupliwość: niewyraźna

Przełam: muszlowy

Występowanie: Norwegia, Kambodża, Laos, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Niemcy

W Polsce: Karkonosze, okolice Złotoryi, okolice Strzegomia

Co to jest spinel?

Spinel jest minerałem z gromady tlenków, należącym do grupy spineli. Ten drogocenny kamień szlachetny powstaje w wyniku działania wysokiej temperatury w strukturach dolomitów i wapieni bogatych w tlenki magnezu. Można go także spotkać w otoczeniu innych kamieni, takich jak granaty czy skały magmowe. Ponadto napotykano na spinel w sąsiedztwie żył i skupisk cyrkonu czy korundu.

Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej z języka łacińskiego od słowa "spina", co dosłownie oznacza cierń, a ma to nawiązywać do kształtu, który najczęściej przybiera ten minerał w złożach, z których jest wydobywany. Często w przypadku czerwonej odmiany tego kamienia szlachetnego, można spotkać także określenie rubin balas, co nawiązuje do miejsca wydobycia pierwszych okazów - prowincji Badakhshan w Afganistanie.

Jak wygląda spinel?

Obecnie spinel jest kamieniem wykorzystywanym przede wszystkim w tworzeniu biżuterii. Ze względu na swój wygląd i właściwości jeszcze do niedawna był często mylony z innymi kamieniami szlachetnymi, a sytuacji nie poprawiał fakt, że minerał ten z racji na podobny sposób powstawania, często występuje razem z innymi cennymi kryształami takimi jak rubiny czy szafiry.

W przeszłości ciężko było zaklasyfikować je jako osobny minerał i jeszcze około 150 lat temu zdarzało się, że były mylnie wykorzystywane i opisywane jako rubiny. Najbardziej znana biżuteria, gdzie mamy do czynienia z taką pomyłką znajduje się w posiadaniu brytyjskiej rodziny królewskiej. Chodzi tu o rubin timura i rubin czarnego księcia. W rzeczywistości jest to właśnie spinel.

Spinel – kolory

Spinel to w przeważającej większości tlenek magnezu i tlenek glinu, a tylko w niewielkiej części innych domieszek, ale to właśnie przez te domieszki minerał doceniają jubilerzy i kolekcjonerzy i ze względu na nie kamień ten przyjmuje swoje unikalne barwy. Najczęściej spotykanymi domieszkami w spinelach są Cr — chrom, Zn — cynk, Fe — żelazo i Mn — mangan. Najpopularniejsze kolory, w których możemy spotkać spinel to:

  • czerwony — swój kolor zawdzięczają wtrąceniom chromu, a najznamienitsze okazy pochodzą z dzisiejszego północnego Afganistanu i Tadżykistanu. Do czerwonych spineli należą przykładowo rubin Timura i rubin czarnego księcia,

  • niebieski — barwa uzyskana dzięki kobaltowi w składzie, sprawia, że kamienie te często mylone są z szafirami. Pochodzą głównie z kopalni na Sri Lance, Tadżykistanu i Tanzanii,

  • zielone — jedna z najrzadszych odmian tego minerału. Rzadkie występowanie, ilość pozyskanych kamieni, a także niesamowita barwa sprawia, że jest wysoko ceniony i pożądany. Ze względu na duże zainteresowanie jest najczęściej podrabiany i podmieniany przez syntetyczny spinel,

  • czarny — kolejna rzadka odmiana, często występująca razem z rubinami i szafirami, przez co jest z nimi mylona. Dopiero dokładne oględziny ujawniają inne właściwości chemiczne i fizyczne i pozwalają na dokładną identyfikację. Świetnie komponuje się z turmalinem albo hematytem w formie pierścionka lub naszyjnika.

Spinel – występowanie

Spinel właściwy jest dość popularnych kamieniem, występującym na całym świecie w różnych wariantach kolorystycznych. To właśnie po barwie najłatwiej rozpoznać pochodzenie kamieni. Czerwone kamienie to głównie pogranicze Bliskiego Wschodu i Azji, czyli okolice Afganistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Pakistanu. Czarne spinele to domena złóż z Azji Południowo-Wschodniej - Laos, Birma, Kambodża czy Tajlandia. Najpiękniejsze zielone i ciemnozielone kryształy pochodzą ze Szwajcarii i Birmy.

Nie wszystkie spinele mają zastosowanie w biżuterii i zdobnictwie. Z racji na wysoką twardość, wytrzymałość i możliwość pozyskania tego minerału w sposób sztuczny jest on wykorzystywany na przykład do produkcji materiałów ściernych, a przezroczysty, syntetyczny spinel ma zastosowanie i znaczenie naukowe, np. wykorzystywany jest do tworzenia ruchomych części zegarków czy łożysk.

Spinel według medycyny niekonwencjonalnej

Z greckiego spinther oznacza iskrę i takie właściwości właśnie wiąże się z tym kamieniem. Ma on pobudzić organizm do działania, wspomóc go w regeneracji i ułatwić dojście do siebie, tak fizyczne jak i psychiczne. Bransoletki czy wisiorek z tym kamieniem, mają sprawić, że przestaniemy być zmęczeni, a staniemy się pobudzeni, aktywni i chętni do działania.

W medycynie niekonwencjonalnej zaleca się noszenie biżuterii bogatej w spinele osobom chorym na białaczkę czy astmę. Bezpośrednia bliskość tych kryształów ma także pomóc w leczeniu chorób serca i nerek. Ponadto ma on pobudzić energię życiową organizmu i pozwolić przezwyciężyć chorobę.

Dla kogo?

Spinele to kamienie przeznaczone zarówno dla osób dynamicznych, którym mają zapewnić zapas energii do działania na cały dzień, ale także dla tych, którzy na co dzień mają problem z realizacją podstawowych zadań. Z mocy tego charakterystycznego kamienia najwięcej skorzystają ludzie spod znaku Strzelca czy Skorpiona. Natomiast czarny spinel w formie bransoletki czy wisiorka to znakomity prezent dla osób spod znaku Byka, ponieważ wzmocni ich poczucie niezależności i pewności siebie.

Produkt dodany do listy życzeń