Wzór chemiczny: trójtlenek glinu Al2O3

Grupa: tlenki

Barwa: najpopularniejsza - niebieska, występuje także żółta, zielona, bezbarwna, biała

Przekrój: sześcioboczny

Twardość: 9 w skali Mohsa

Gęstość: 3,96–4,1 g/cm³

Rysa: Biała

Połysk: diamentowy, szklisty

Łupliwość: brak

Przełam: nierówny

Inkluzje: stałe

Występowanie: Australia, Indie, Sri Lanka

W Polsce: tak – Dolny Śląsk, okolice Karpacza

Czym jest szafir?

Szafir, czyli tak naprawdę korund, to kamień szlachetny pochodzący z grupy tlenowców, charakteryzujący się drugą zaraz po diamencie twardością wśród kamieni szlachetnych. Jest wydobywany zwłaszcza w Azji, w Indiach i na Sri Lance, ale także w Australii i Afryce.

Szafir – kolory

Samego określenia "szafir" używa się tylko i wyłącznie do nazwania szafiru, który ma kolor niebieski. Nie jest to jednak jedyna barwa, jaką może przybrać ten minerał. Czerwony korund to rubin, fioletowy to ametyst orientalny, a leukoszafir to szafir bezbarwny lub biały. Do określenia innych kolorów używa się zazwyczaj sformułowania "szafir" i kolor, rodzaj wtrąceń lub miejsce pochodzenia. Przykład to "szafir kaszmirski" (w odcieniu bławatka). Zmiany w barwach kamień ten zawdzięcza wtrąceniom innych pierwiastków w zależności od miejsca wydobycia, na przykład tytan generuje kolor niebieski (szafiry z Kaszmiru czy z Australii), za zieleń odpowiada żelazo (z kopalni na Sri Lance lub w Tanzanii), a kolor pomarańczowy wynika z mieszanki żelaza, wanadu i chromu (Sri Lanka i Madagaskar).

Szafir – znaczenie i symbolika

Szafir, którego nazwa pochodzi ze starogreckiego sappheiros (niebieski kamień) to minerał, któremu już od starożytności przypisuje się niesamowite cechy. Kamień ten, ofiarowany na zaręczyny, miał gwarantować stabilność związku i wierność partnerów. Ponadto miał umacniać uczucie pary, chronić od pokus i wzmacniać silną wolę. Zazwyczaj ofiarowywany był w pierścionku, ale częstym zwyczajem było również umieszczanie go w naszyjniku. Wierzono również, że kamień ten jest święty i symbolizuje prawdę, pokój i nieśmiertelność, stąd też przez wiele wieków nosić go mogli tylko wysoko postawieni członkowie rodziny królewskiej, królowie i dostojnicy kościelni. W średniowieczu wierzono również, że minerał ten ze względu na swoją boskość chroni od złych duchów, a pierścień z szafirem chroni właściciela przed manipulacją.

Szafir – właściwości

Szafiry są dziś wykorzystywane w technice i przemyśle. Najpowszechniejszym zastosowaniem, z którym spotykamy się na co dzień, jest szkło szafirowe. Ze względu na swoją trwałość i trudność w zarysowaniu, jest to szkło używane zwłaszcza w zegarkach. Używa się go również czasami do zabezpieczania kamer w telefonach, a także w czujnikach linii papilarnych. Szafiry mają również szerokie zastosowanie w laserach czy jako igły w gramofonach.

W medycynie naturalnej szafirem leczy się wzrok. Używany jest też jako "wzmacniacz" w działaniu leków i antybiotyków. Od starożytności przypisuje mu się pozytywne właściwości w leczeniu problemów związanych z nerkami i układem moczowym. Noszenie biżuterii z szafirem poprawia samopoczucie i wzmacnia percepcję, bezpośredni dotyk kamienia ma mieć także korzystny wpływ na inteligencję noszącego.

Komu można wręczyć biżuterię z szafirem?

Szafiry są bardzo popularne zwłaszcza w pierścionkach zaręczynowych, ze względu na symbolikę. Są także częstym prezentem dla osób cierpiących na bezsenność czy stany lękowe. Ze względu na przypisywane im właściwości odmładzające kamień ten jest także dość popularny wśród starszych klientów, dla których biżuteria ma być gwarantem wiecznej młodości. Ten kamień szlachetny jest także bardzo popularny jako prezent dla ważnych dla nas osób, zwłaszcza szafir sprowadzany z kaszmiru jest częstym wyborem na prezenty rocznicowe.

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować szafir?

Szafirem z pewnością powinniśmy obdarować ludzi spod znaku Panny. Szafiry mają im nieść ukojenie i spokój, a także dawać siły do przezwyciężania codziennych trudności. Moc szafirów ma również pozytywnie wpływać na ludzi spod znaku Wagi. Ten kamień szlachetny ma im pomóc w zrozumieniu siebie, w opanowaniu własnych emocji, wspomagać ich w decyzjach, które podjęli i ma być źródłem wewnętrznej energii. Szafir to także idealny kamień dla Strzelca, ma pomóc mu w znalezieniu miłości, a w sprawach zawodowych – wesprzeć go w trudnych momentach i umożliwić skupienie się na zadaniach.

Jak czyścić szafir?

Do czyszczenia szafiru nie trzeba specjalnej technologii czy sprzętu, wystarczy szmatka z gęstej mikrofibry i delikatne przetarcie. Ten kamień szlachetny ze względu na swoją twardość jest wyjątkowo odporny i trzeba raczej uważać, żeby nim czegoś nie zarysować (innej biżuterii lub powierzchni szklanych). Trzeba jednak pamiętać, że szafiry są podatne na pęknięcia i odpryski, a co za tym idzie, uderzenia i upadki.

Kulka – wyjątkowa biżuteria z szafirem

W naszej kolekcji również nie mogło zabraknąć biżuterii z tym wspaniałym kamieniem. Bransoletka na prezent dla koleżanki, a może kolczyki dla miłości naszego życia? Podpowiadamy też wisiorek z naturalnego czarnego szafiru na rocznicę związku! Nasza biżuteria z szafiru jest doskonałym wyborem na każdą okazję.

Produkt dodany do listy życzeń