Wzór chemiczny: SiO2 (dwutlenek krzemu)

Grupa: kamień półszlachetny, odmiana kwarcu

Barwa: występuje w różnych odcieniach fioletu, purpury i koloru wrzosowego

Przekrój: słupkowy, czasem igiełkowy

Twardość: 7 w skali Mohsa

Gęstość: 2,65 g/cm3

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Łupliwość: brak

Przełam: muszlowy

Inkluzje: często spotykane smugowanie (naprzemienny układ warstw w różnych odcieniach i natężeniach barwy)

Występowanie: Brazylia, Urugwaj, USA, Rosja, Madagaskar, Niemcy, Sri Lanka, obszary alpejskie, Australia, Indie i wiele innych

W Polsce: w okolicach Szklarskiej Poręby, Kamiennej Góry i Lwówka Śląskiego, Tatry

Czym jest ametyst?

Ametyst – fioletowy kamień półszlachetny, wyróżniający się charakterystyczną, głęboką barwą – jest znany i wykorzystywany w różnych celach od wieków. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa amethystos, czyli trzeźwy. Starożytni Grecy uważali, że właściwości ametystu sprawiają, iż wino pite z wykonanego z niego pucharu nie upija.

Ametyst – kolory

Ametyst występuje w różnych barwach. To zarówno ciemne odmiany purpury, głęboki fiolet, jak i bardziej wrzosowe, w tym naprawdę subtelne odcienie. Spotyka się także wersje z domieszką czerwieni. Co ciekawe, ametyst poddany wysokiej temperaturze zmienia kolor na cytrynowy – w ten sposób powstaje cytryn.

Ametyst – znaczenie i symbolika

Ametyst występuje kilkukrotnie w Piśmie Świętym – np. w Starym Testamencie jest jednym z dwunastu kamieni szlachetnych, które odpowiadały dwunastu pokoleniom Izraela. Wymyślona w XVI wieku legenda imitująca mity starożytnej Grecji opowiada o tym, że Dionizos miał zabić pierwszego człowieka, którego napotka na swojej drodze. Tą osobą była piękna Amethystos. Artemida zmieniła ją w kryształowy posąg, który zachwycił Dionizosa tak, że wylał wino ze swojego kielicha. To zabarwiło posąg i nadało mu piękny, fioletowy kolor. Kamień ametyst zyskał także istotne znaczenie w kulturze średniowiecznej i nowożytnej – reprezentował godność kościelną i królewską, dlatego zdobił zróżnicowane insygnia. Ametyst swą niesamowitą barwę zawdzięcza głównie domieszce żelaza. Jednocześnie jest dość często spotykany, dlatego powszechnie wykorzystuje się go w jubilerstwie. W różnych miejscach zachowane są imponujące, znane ametysty zdobiące berła, np. Katarzyny Wielkiej.

Ametyst – właściwości

Tak jak inne kamienie, tak i ametyst ma swoją symbolikę. W jej świetle jest kamieniem harmonii i relaksu. W medycynie alternatywnej stwierdza się, że ten przynoszący powodzenie w życiu osobistym i zawodowym amulet szczęścia przywraca równowagę osobom podatnym na silne napięcie, przynosi spokój i zdrowy sen nocą, łagodzi objawy chorób psychosomatycznych i dolegliwości o podłożu nerwowym (np. bóle głowy), reguluje przemianę materii, wspiera układ odpornościowy i dodaje cierpliwości. Z tych powodów ma być znakomitym wsparciem dla osób na wysokich stanowiskach pracy i tych, których obowiązki zawodowe wiążą się ze znacznym stresem. Ma za to odpowiadać wyjątkowa energia ametystu.

Komu można wręczyć biżuterię z ametystem?

Ten efektowny minerał to znakomity pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Jego kryształy robią ogromne wrażenie w różnych szlifach. Wybór ametystu będzie doskonały, jeśli obdarowana osoba lubi klasyczne wzornictwo, które jednocześnie zwraca na siebie uwagę. Ta zniewalająca barwa naprawdę przyciąga wzrok!

Dla jakiego znaku zodiaku warto podarować ametyst?

Kamień ametyst przypisuje się, w zależności od opracowania, różnym znakom zodiaku. Ma być przydatny w łagodzeniu konfliktów wywoływanych przez Skorpiony i w redukowaniu ich negatywnej energii. Strzelcom pomaga radzić sobie z przeciwnościami losu i uwierzyć we własne możliwości. Kamienie szlachetne i półszlachetne często są kojarzone z poszczególnymi miesiącami. Ten piękny minerał o fioletowej barwie przypisuje się do lutego, co oznacza, że jest także utożsamiany z zodiakalnymi Rybami. Ma dla nich ogromne znaczenie i jest dla nich kamieniem szczególnie cennym – pozwala im bardziej zaufać ludziom w otoczeniu, powoduje uwolnienie umysłu od negatywnych myśli i wątpliwości.

Jak czyścić ametyst?

Czyszczenie ametystu jest niezwykle proste. Wystarczy ten kamień umyć pod bieżącą, zimną wodą, a następnie osuszyć miękkim, delikatnym materiałem, by nie zarysować powierzchni. Należy pamiętać także o tym, że ciemne odmiany ametystu tracą wyrazistość barw pod wpływem światła, dlatego nie należy przechowywać ich w nasłonecznionym miejscu.

Kulka – wyjątkowa biżuteria z ametystem

Ten piękny kamień to sprawdzony sposób na to, by wyrazić swoje uczucia. Wyrazistość barwy ametystu sprawia, że cieszy się on ogromną sympatią kobiet na całym świecie. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości dodatków z tym minerałem, sprawdź naszą ofertę. Stawiamy na precyzyjne, dopracowane w każdym calu wykonanie, które gwarantuje trwałość na lata. To dobry wybór zarówno na prezent z okazji danego święta czy urodzin, jak i na pierścionek zaręczynowy. Sprawdź nasze propozycje z ametystem i wybierz tę, która najbardziej przemawia do Twojej duszy!

Produkt dodany do listy życzeń