Wulkany już od zarania dziejów budzą podziw i ciekawość ludzi, ale zarazem strach i pokorę. Lawa wulkaniczna jest niepowstrzymana i niewiele rzeczy jest w stanie ją zatrzymać. Nic więc dziwnego, że wystygła lawa jest od wieków poszukiwanym kamieniem. Nie tylko ze względu na swoje właściwości i cechy, ale też symbolikę.

Ale skąd właściwie bierze się lawa wulkaniczna i w jakich warunkach powstaje. Lawa, czyli zubożona o składniki lotne magma, która podczas erupcji wydostała się na powierzchnię ziemi to nic innego, jak stopiona mieszanina minerałów i skał, która pod wpływem narastającego ciśnienia została wyrzucona na powierzchnię ziemi. Średnia temperatura lawy wulkanicznej waha się w zależności od składu i w wypadku lawy zasadowej wynosi powyżej 1100 stopni Celsjusza, a w przypadku kwasowej poniżej 1000 stopni.

Charakterystyka i właściwości kamieni lawowych

Kamienie lawowe, zwłaszcza te używane jako ozdoby, są zazwyczaj lekkie, mają porowatą strukturę i ciemny kolor. Lawa wulkaniczna, swoje właściwości zawdzięcza minerałom zawartym w strukturze ziemi poddanym wysokim temperaturom. Z takiej mieszaniny w momencie wyjścia na powierzchnię ziemi wyparowują wszystkie gazy, składniki lotne i cząsteczki wody. Lawa wulkaniczna pozostaje więc twarda dzięki składnikom, które zostały, ale lekka i porowata w miejscach tych odparowanych.

Właściwości lecznicze kamieni z lawy wulkanicznej

Wierzy się, że lawa jako kamień należący do wszystkich 4 żywiołów, ma właściwości lecznicze. Tak jak 4 żywioły pozostają w równowadze, tak lawa pomaga pozostać w równowadze i oczyścić ciało. Kamień ten często polecany jest ludziom zmęczonym i przepracowanym, działa regenerująco i odprężająco. Z racji, że lawa wulkaniczna powstaje w 

wyniku stopienia innych metali, tak pozwala ona przetopić negatywne emocje i energię na pozytywną, która da siłę do działania. Ponadto osobom cierpiącym na problemy skórne, także te długotrwałe, w oczyszczeniu i regeneracji skóry ma pomóc lawa wulkaniczna. Właściwości lecznicze, co warto zaznaczyć, mają pozytywnie wpływać na ciało człowieka przy bezpośrednim dotyku skóry.

Zastosowanie kamieni z lawy wulkanicznej

Lawa wulkaniczna zastosowanie ma między innymi w przemyśle i ogrodnictwie. Z racji na dobre właściwości świetnie się sprawdza do przechowywania ciepła w saunach lub grillach gazowych. Konkretne typy lawy można też bezpiecznie stosować w filtrach wody, cena, właściwości i dostępność sprawiają także, że często używa się jej w stawach i ogrodnictwie, jako wyściółkę, warstwę chłonną lub magazyn wody.

Rodzaje biżuterii z lawą wulkaniczną

Przejdźmy zatem do tego, do czego najczęściej używana jest ostatnio lawa wulkaniczna. Biżuteria, bo o niej mowa, to prawdziwe morze obfitości, ponieważ lawa jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki i tworzenia małych arcydzieł.

Dla panów z całą pewnością możemy polecić naszą kolekcję KULKA MAN, bransoletki czy naszyjniki w ciemnych barwach i różnej długości, w których lawa wymieszana jest z turmalinem, hematytem i labradorytem. Daje to niesamowity efekt, a stonowane kolory dają pewność, że będzie pasować zarówno do codziennych ubrań jak i bardziej oficjalnego stroju.

Lawa wulkaniczna doskonale się barwi, co daje nieograniczone możliwości w kompozycjach z innymi barwnymi kamieniami. Stąd wiele naszych kolekcji dla Pań zawiera w sobie ten ciekawy kamień. Pierścionek z jaspisem? Różnej długości naszyjniki? Bransoletka na kostkę? Wszystko to znajdziesz na naszej stronie i w magazynie. Szczególną uwagę warto poświęcić naszemu naszyjnikowi z turkusami, zwieńczonemu kryształem górskim.

Zalety noszenia biżuterii z lawą wulkaniczną

W związku z tym, że naturalna lawa wulkaniczna ma zazwyczaj stonowany kolor, to produkt w postaci biżuterii świetnie nadaje się do noszenia niezależnie od okazji i stroju. Porowatą strukturę i łatwość w obróbce także możemy zaliczyć na rzecz estetyki, jeśli zadbamy dodatkowo o stonowaną barwę zapięcia, to mamy pewność, że żadna z części biżuterii nie będzie zbytnio błyszczeć, ani odciągać uwagi od innych elementów kreacji.

Jeśli jakiś kamień ma nosić miano kamienia żywiołów to będzie to właśnie lawa wulkaniczna. Właściwości magiczne, które się jej przypisuje zawdzięcza właśnie temu połączeniu. Dodatkowo jako, że jest mieszaniną skał i minerałów to ma podobny skład i połączenie ze wszystkimi kamieniami. Sprawia to, że bez problemu można ją łączyć z kamieniami, które normalnie ciężko rezonują z innymi kryształami.

Gdzie kupić biżuterię z lawą wulkaniczną

Lawa wulkaniczna to coraz popularniejszy minerał. Prowadzi to niestety do tego, że w Internecie łatwo trafić na podróbki, lub kamienie pośredniej jakości. Warto więc korzystać z renomowanych sklepów, sprawdzić dostępności w magazynie (niektóre sklepy ściągają podróbki z Chin i może to trwać nawet kilka miesięcy), sprawdzić czy dostawa odbywa się za pomocą sprawdzonej firmy kurierskiej (zniszczenie w trakcie transportu, ubezpieczenie paczki). Warto też zwrócić uwagę czy cena produktu nie jest zbyt "promocyjna", albo czy jest jasno opisana. Czasem cena dotyczy jednego sznura zamiast całego naszyjnika.

Mimo, że wiele się mówi o oszustwach, nie warto się poddawać. Jest wiele sklepów z nieposzlakowaną opinią, z których można z pełnym zaufaniem dokonać zakupu. Warto tu zaznaczyć, że sklepy internetowe nierzadko mają bogatszą ofertę niż stacjonarne.

Zakończenie: lawa wulkaniczna w nowoczesnym świecie biżuterii

Lawa wulkaniczna to bardzo wdzięczny kamień, o ciekawym pochodzeniu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej jest wykorzystywany w biżuterii i ozdobach. Jego cena także jest bardzo przystępna, stąd polecany jest wszystkim, którzy szukają stonowanej biżuterii pasującej na każdą okazję. Nie znaczy to jednak, że nie ma swojego charakteru, albo że może być tylko uzupełnieniem stroju. Biżuteria z tym kamieniem bez problemu może grać pierwsze skrzypce. Jeśli podobają Ci się wyroby z lawy wulkanicznej, koniecznie sprawdź naszą ofertę, gdzie znajdziesz najmodniejsze ozdoby na każdą okazję.

Produkt dodany do listy życzeń