Świat kamieni szlachetnych to bogata gama minerałów o niezwykłych właściwościach. Akwamaryn wyróżnia się spośród nich nietypową barwą oraz bogatą symboliką. Sprawdzamy, czym dokładnie cechuje się ten piękny kamień jubilerski i jak należy go nosić, aby korzystać ze wszystkich jego właściwości. Dowiesz się także, jak dbać o kamień na co dzień, aby czerpać z niego to, co najcenniejsze.

Cechy charakterystyczne akwamarynu

Wzór chemiczny: Be3Al2Si6O18

Grupa: beryle

Barwa: odcienie niebieskiego i zielonego

Twardość: 7,5–8 w skali Mohsa

Gęstość: 2,68–2,8 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Łupliwość: niewyraźna

Przełam: nierówny, często muszlowy

Występowanie: Brazylia (Minas Gerais), Pakistan, Rosja, USA, Sri Lanka, Australia, Madagaskar.

W Polsce: Karkonosze

Czy akwamaryn jest kamieniem szlachetnym?

Akwamaryn to kamień szlachetny wyjątkowo ceniony przez jubilerów. Ma błękitną lub niebieskozieloną barwę. Należy do rodziny beryli. Jego nazwa pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów aqua marina , czyli „woda morska".

Jakie właściwości ma kamień akwamaryn?

Akwamaryn ma wiele właściwości, które są cenione zarówno w kontekście estetycznym, jak i duchowym. Jest uznawany za kamień, który przynosi spokój i klarowność umysłu. Poza tym:

  • poprawia komunikację i intuicję,

  • stanowi wsparcie w medytacji,

  • ma właściwości lecznicze (łagodzi stres, podnosi odporność).

Jakie są właściwości fizyczne akwamarynu?

Jeśli chodzi o właściwości fizyczne kamienia, prezentują się one następująco.

  • Kolor i jasność - akwamaryn ma zwykle niebieską, morską barwę, a im głębszy jest jej odcień, tym kamień uznawany jest za bardziej wartościowy.

  • Twardość i wytrzymałość – twardość akwamarynu w skali Mohsa wynosi 7,5-8. To powoduje, że nie poddaje się zarysowaniom i trudno uszkodzić go mechanicznie. Dzięki temu części biżuterii z akwamarynem nadaje się zarówno na eleganckie okazje, jak i na co dzień. Nie oznacza to oczywiście, że przy jego noszeniu nie trzeba zachować szczególnej ostrożności, jak przy każdym kamieniu szlachetnym. 

Co symbolizuje akwamaryn?

Powszechnie uważa się, że akwamaryn symbolizuje spokój, harmonię, mądrość i odwagę. Stanowi więc dobry wybór na prezent dla osób, które borykają się z trudnościami życiowymi czy przytłoczonych odpowiedzialnością. Podarowany osobom nieśmiałym zdecydowanie przydaje im śmiałości.

Co jeszcze wiadomo o symbolice tego kamienia szlachetnego?

  • W kulturze i ludowych wierzeniach - akwamaryn wpisuje się w praktyki New Age, gdzie uważa się go za symbol związany z czakrą serca i gardła. Pomaga więc wyrażać swoje uczucia i komunikować się z innymi ludźmi.

  • W astrologii - akwamaryn, tak samo jak szafir, powiązany jest ze znakiem Ryb, jednak nie oznacza to, że nie będą się z nim dobrze czuły osoby urodzone pod inną gwiazdą.

  • W niektórych kulturach wierzy się, że akwamaryn potrafi skutecznie uspokajać umysł i emocje oraz okazuje się pomocny przy medytacji.

Pierścionek czy wisiorek z akwamarynem może pomóc w osiągnięciu równowagi życiowej.

Barwa, w jakiej występuje akwamaryn

Akwamaryn, jak również morganit czy szmaragd, należą do rodziny berylowców. Przeważnie mają niebieski kolor lub niebieski wpadający w zieleń. Barwa akwamarynu nie ogranicza się tylko do odcieni błękitu. Z rzadka zdarzają się egzemplarze barwy żółtej. W przypadku akwamarynów mamy czasem do czynienia ze zjawiskiem dichroizmu. Światło na ich powierzchni załamuje się w taki sposób, że pod różnymi kątami barwa może się prezentować nieco inaczej i w różnym natężeniu.

Wykorzystanie krzemienia akwamarynu w jubilerstwie - do czego używa się ten piękny kamień jubilerski?

Akwamaryn jest kamieniem szlachetnym bardzo często wykorzystywanym w jubilerstwie, zwłaszcza w naszyjnikach, bransoletkach czy pierścionkach. Kupując ten ostatni, warto zwrócić uwagę na to, aby kamień miał jednolity, głęboki kolor. Akwamaryn dobrze prezentuje się z różnymi typami opraw.

Naszyjnik z akwamarynem będzie działał niczym talizman ochronny. Jednocześnie sprawdzi się jako oryginalna ozdoba dla osób doceniających elegancję i subtelność. W tej odsłonie akwamaryn można z powodzeniem łączyć ze srebrnym czy złotym łańcuszkiem

Kolejną kategorią biżuterii, gdzie często gości akwamaryn, są bransoletki. To ozdoby, które nosi się na ręce, więc narażone są na uszkodzenia. Wybierając bransoletę z kamieniami akwamarynu należy pamiętać, że nadaje się do noszenia na co dzień, ale niekoniecznie do zadań ekstremalnych.

Polecamy szczególnie połączenie akwamarynu jako kamienia odwagi z cytrynem symbolizującym dobrobyt i bogactwo. Biżuterię, na przykład naszyjniki z akwamarynami i połączeniem akwamarynu z cytrynem znajdziesz w naszej ofercie. Naszyjniki z kamieni naturalnych to idealny pomysł na prezent, również dla samej siebie! 

Jak ładować i czyścić akwamaryn?

O pełen niezwykłych właściwości akwamaryn trzeba również dbać ze szczególną starannością. Aby zachować energię akwamarynu, zaleca się codzienne rozładowanie pod letnią wodą. Co kilka tygodni warto również pozostawić go na kilka minut w miejscu nasłonecznionym, aby naładować go energią słoneczną.

Tajniki pielęgnacji akwamarynu

Pielęgnacja akwamarynu jest trochę bardziej wymagająca niż w przypadku innych kamieni szlachetnych. Dzięki regularnej i odpowiedniej konserwacji akwamarynu zachowasz jego naturalne piękno i blask przez wiele lat. Możesz oddać biżuterię z kamieniami w ręce profesjonalistów, ale równie dobrze wykorzystać domowe sposoby czyszczenia.

Jeśli zdecydujesz się na pielęgnację w domu, wykorzystaj w tym celu ciepłą wodę i delikatne mydło. Zanurz kamień szlachetny w takim roztworze, a następnie delikatnymi ruchami umyj szczoteczką. Akwamaryn jest wrażliwy na silne środki chemiczne. Mogą one wręcz zniszczyć kamień i pozbawić go cennych właściwości.

Może się zdarzyć, że naszyjnik czy bransoletka z akwamarynem ulegną większym zabrudzeniom, przesłaniając jego barwy. Wówczas lepiej zdać się na czyszczenie w specjalistycznym zakładzie. Wykorzystuje się tam czyszczenie ultradźwiękami. To metoda bardzo skuteczna, ale niesie za sobą również ryzyko. Czasem może bowiem prowadzić do pęknięć czy inkluzji kamienia.

W pielęgnacji każdego kamienia szlachetnego, również akwamarynu, liczy się regularność. Poza samym czyszczeniem powierzchni minerału, warto dbać również o oprawę elementu biżuteryjnego.

Produkt dodany do listy życzeń