Koral czerwony uznawany jest za kamień, który odpowiada za przepływ energii i naturalnie pobudza do działania. Jest najbardziej wartościowy spośród wszystkich kamieni szlachetnych, a niegdyś symbolizował wysoki status społeczny osoby, która go nosiła. Czy dzisiaj koral wciąż symbolizuje bogactwo? Które z jego właściwości są najbardziej doceniane? Poznaj lepiej ten najszlachetniejszy kamień i jego właściwości.

Cechy charakterystyczne korala

Wzór chemiczny: CaCO3

Grupa: koralowce

Barwa: zależy od gatunku polipa, który wytworzył kamień; koral może być biały, różowy, czerwony, niebieski lub czarny.

Twardość: 3,5 do 4 w skali Mohsa,

Gęstość: 2,6-2,7 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: matowy do szklistego

Łupliwość: brak

Przełam: nierówny, haczykowaty, kruchy

Występowanie: wybrzeża Morza Śródziemnego i w Zatoce Biskajskiej, wybrzeża Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego, Japonia, Morze Czerwone, północno-zachodnie wybrzeża Australii.

W Polsce: nie występuje

Czy koral to kamień szlachetny?

Kamienie szlachetne to odmiany niektórych minerałów naturalnie występujących w przyrodzie o określonej twardości. Wyróżniają się urokiem, piękną barwą i połyskiem. Zwykle ich twardość określa się w specjalnej skali Mohsa.

Koral czerwony uchodzi za kamień szlachetny, chętnie wykorzystywany do produkcji biżuterii i innych ozdób. Pomimo jego wartości, wydobycie koralu niekorzystnie wpływa na ekosystem morski. Biżuteria z koralem powinna być zatem kupowana z legalnych źródeł. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym i względy estetyczne z wsparciem zrównoważonych praktyk gospodarowania cennym surowcem.

Jakie właściwości ma kamień koral?

Piękna barwa i naturalny blask, jakim cechuje się koral czerwony, zachęcają do jego szerokiego wykorzystania w jubilerstwie. Właściwości tego szlachetnego kamienia wychodzą jednak znacznie dalej poza zalety natury estetycznej. Kamień koralu:

  • ma właściwości lecznicze - działa rozgrzewająco i ożywczo, wspiera pracę układu krążenia, przyspiesza gojenie się ran i wzmacnia pamięć; działanie koralu czerwonego docenia się także w leczeniu typowo kobiecych dolegliwości, a dawniej wierzono, że jako prezent dla kobiet spodziewających się dziecka stanowił ochronny talizman,

  • wpływa na samopoczucie noszącego - naszyjniki z koralem czerwonym wieszano niegdyś nad kołyskami noworodków w celu ochrony przed złymi mocami; dziś wierzy się też, że koral czerwony redukuje poziom stresu i sprzyja stabilnemu życiu rodzinnemu,

  • wpływa na pozytywne i twórcze myślenie - uważa się, że koral obdarza osobę noszącą biżuterię z nim dużą dawką optymizmu, natchnieniem i równowagą emocjonalną.

Co symbolizuje koral?

Uważa się, że czerwony koral ma liczne właściwości magiczne. Noszenie biżuterii z tym minerałem symbolizuje radość i pozytywne nastawienie do życia. Korale pomagają w szukaniu miłości i źródeł życiowej energii. Chronią jednocześnie właściciela przed negatywną energią.

Ponadto koral nazywany jest "kwiatem morza". Symbolizuje bogactwo, siłę, ale i wysoki status społeczny. Już w starożytności wierzono, że kamień koralowy ochrania właściciela przed pokusami i demonami, obdarzając go przy tym mądrością i skromnością.

Przeczytaj też o niezwykłych właściwościach kociego oka w naszym poprzednim artykule: https://www.kulkabransoletki.pl/pl/blog/bizuteria-i-ciekawostki/kocie-oko-kamien-wlasciwosci-znaczenie-kolor

Barwa, w jakiej występuje koral

Korale to inaczej obumarłe szkielety wapienne koralowców z wód ciepłych stref klimatycznych. Powstają m.in. w Oceanie Indyjskim czy w Morzu Śródziemnym. Potrzebują na to tysięcy lat. W tym czasie rozrastają się, tworząc wielkie kolonie (rafy koralowe), gdzie tworzą rozgałęzione ławice.

W stanie surowym korale są matowe. Swój blask oraz wysoki połysk zyskują dopiero po odpowiednim oszlifowaniu. Najcenniejsze w jubilerstwie są korale czerwone, ale jego odmiany mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, a nawet czarną.

Istnieje jeszcze inna klasyfikacja, zgodnie z którą kamienie koralowe dzieli się na te w kolorze białym, różowym z plamkami, krwistym, ciemnoczerwonym czy granatowym.

Koral może tracić swoją naturalną barwę z upływem czasu. Aby temu zapobiec, wystarczy zanurzyć kamień w wodzie utlenionej.

Wykorzystanie korala w jubilerstwie

Naturalny czerwony koral jest chętnie wykorzystywany do wytwarzania rozmaitych elementów biżuterii. Powstają z nich efektowne naszyjniki, kolczyki czy bransoletki, w zależności od jego odmian. Warto pamiętać, że ten kamień szlachetny odgrywa dużą rolę w polskim folklorze.

Biżuteria z kamieniami to zawsze efektowna ozdoba. W naszym asortymencie zadbaliśmy o różne propozycje bransoletek z kamieni naturalnych, dostosowane do gustu i potrzeb naszych klientów. Sprawdź ofertę ręcznie robionych bransoletek znajdziesz w naszym sklepie internetowym: https://www.kulkabransoletki.pl/pl/164-bransoletki-z-kamieni-naturalnych

Jak ładować i czyścić koral?

Ładowanie korala jest bardzo proste. Wystarczy wystawić go na działanie porannych promieni słonecznych. Dzięki temu utrzyma swoje magiczne właściwości.

Jeśli koral nie jest noszony przez dłuższy czas, może tracić swoją barwę i blask. Można jednak temu zaradzić. Jako środek odświeżający można zastosować m.in. zwykłą, kuchenną sól albo sodę oczyszczoną. Co ważne, do konserwacji koralu nie można używać alkoholu. Woda do czyszczenia powinna być zimna lub lekko ciepła. Po przemyciu kamienia należy go dokładnie osuszyć miękką ściereczką.

Czerwone i różowe korale zaleca się co najmniej raz w miesiącu zanurzyć na noc w słonej wodzie.

Produkt dodany do listy życzeń