Kamienie szlachetne o niebieskim odcieniu od zawsze zajmowały szczególne miejsce w wierzeniach i tradycjach, po części ze względu rzadkość, a po części na kolor kojarzący się z wodą i niebem. Nie inaczej jest w przypadku tanzanitu. Ten szczególny kamień szlachetny o niebiesko fioletowej barwie, przez wieki rozbudzał wyobraźnie i zajmował szczególne miejsce wśród wierzeń. Dziś przyjrzymy się bliżej jego cechom charakterystycznym, sprawdzimy czy zalicza się go do grona kamieni szlachetnych, jakie ma właściwości i barwy, a także jaka symbolika jest mu przypisywana.

Cechy charakterystyczne tanzanitu

Wzór chemiczny: Ca2Al3(SiO4)3OH

Grupa: krzemiany

Barwa: niebieska, niebieskofioletowa i fioletowa, czasami brązowa, bladoszara, żółta, brunatna lub bezbarwna

Twardość: w skali Mohsa 6,5-7

Gęstość: 3,35 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Łupliwość: doskonała

Przełam: nierówny

Występowanie: wzgórza Merelani, okolice Kilimandżaro, Tanzania

W Polsce: brak

tanzanit-kamien

Czy tanzanit to kamień szlachetny?

Tanzanit jest jednym z najmłodszych kamieni szlachetnych, został odkryty dopiero w XX wieku, w 1967r. Jego odkrywcą był Manuel de Souza, poszukiwacz złota i szafirów, który przypadkiem odnalazł wyjątkowy niebieski kamień. Tanzanit szybko zyskiwał na popularności i wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Przed nim znajdują się jedynie diamenty, rubiny, szmaragdy i wspomniane już wcześniej szafiry.

Jakie właściwości ma kamień tanzanit?

Wszelkie magiczne właściwości kamieni mają swoje początki w legendach związanych z mitycznymi postaciami. W przypadku tanzanitu nie mamy takich informacji, ponieważ został odkryty stosunkowo niedawno i niewiele jest badań o jego istotnym wpływie na ludzkość.

Jednakże zauważono, że noszenie tanzanitu ma pozytywny wpływ na łagodzenie stresu i wspomaganie układu odpornościowego. Dodatkowo odkryto, że noszenie kamienia ma pobudzać płodność, leczyć serce, a także neutralizować toksyny zgromadzone w organizmie.

Co symbolizuje tanzanit?

Noszenie tego minerału ma przynosić inspirację, kreatywność przez co chętnie wybierany jest przez artystów i inne osoby, które pracują twórczo. Ten wyjątkowy kamień szlachetny może być także idealnym podarunkiem dla osób niezdecydowanych, zwłaszcza spod znaku zodiaku Barana czy Wagi. Pomaga znaleźć powołanie, wymarzoną pracę i zajęcie, a także uspokaja emocje i wspiera w podejmowaniu racjonalnych decyzji.

Barwa, w jakiej występuje tanzanit

Tanzanit wydobywany ze złóż ma zazwyczaj brązowy kolor, dopiero obróbka cieplna zmienia jego barwę. Po wygrzaniu w wysokiej temperaturze (300-400 stopni Celsjusza) minerał ten dzięki jonom Wanadu, uzyskuje lawendowy, fioletowy lub niebieski kolor.

Co ciekawe, cena tanzanitu zależy od wielu różnych czynników, między innymi od barwy. Choć niebieski to najczęściej spotykany rodzaj tego kamienia, wciąż jest on ponad 1000 razy rzadszy niż diament. W dodatku jego złoża są skromne i w przyszłości mogą ulec wyczerpaniu. To również atrakcyjnie wpływa na zainteresowanie tym cennym kamieniem.

Wykorzystanie tanzanitu w jubilerstwie

Kamień tanzanit ma swoją wierną rzeszę fanów w jubilerstwie, a popularność tą zawdzięcza przede wszystkim przepięknej barwie. Najczęściej ten rzadki klejnot można znaleźć wprawiony w naszyjnikach i pierścionkach, jednak niejeden sklep jubilerski wprawia ten fioletowy kamień także w pierścionek zaręczynowy. Kolczyki, a nawet obrączki z ozdobą w postaci tanzanitu w otoczeniu diamentu to także spotykane ozdoby cieszące się olbrzymim zainteresowaniem.

W naszym sklepie znajdziecie wiele różnych kamieni szlachetnych i pół szlachetnych, a nasze naszyjniki z różnych kamieni naturalnych zyskują ogromną popularność wśród osób szukających czegoś oryginalnego.

Jak ładować i czyścić tanzanit?

Żadnego kamienia naturalnego nie powinno wystawiać się na działanie zbyt mocnej chemii. W przypadku tanzanitu najlepiej użyć miękkiej szmatki i ciepłej bieżącej wody, aby pozbyć się zabrudzeń. Zbyt wysoka temperatura wody nie jest wskazana i może doprowadzić do redukcji właściwości kamienia.

Jeśli chodzi o oczyszczanie energetyczne tanzanitu, to nie pomoże wynoszenie na wpływ słońca, czy księżyca. Ten posiadający niebiesko fioletową barwę kamień lub amulet, najszybciej i najefektywniej ładuje i oczyszcza się myślami. Koncentracja na kamieniu i odrobina medytacji sprawi, że odzyska swoje właściwości, czystość i blask.

Jeśli zastanawiacie się jakim właściwościom różne kamienie zawdzięczają swoje kolory, zachęcamy Was do lektury naszego artykułu poświęconego ich kolorom.

Produkt dodany do listy życzeń