Kamień, który występuje tylko w jednym miejscu na Ziemi, w Polsce na Kielecczyźnie i w Górach Świętokrzyskich. Jego charakterystyczną cechą jest obecność ciemnych i jasnych smug, a także unikatowe, jedyne w swoim rodzaju plastry i zgłady. Jakie właściwości przypisywane są krzemieniowi pasiastemu? Co symbolizuje i dla kogo najlepiej się sprawdzi? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Cechy charakterystyczne krzemienia pasiastego

Wzór chemiczny: SiO2

Grupa: krzemiany

Barwa: nieregularne jasne i ciemne smugi

Twardość: w skali Mohsa 5,5–7

Gęstość: 2,58–2,91

Rysa: biała, żółtawa, brązowa

Połysk: brak

Łupliwość: tak

Przełam: muszlowy

Występowanie: tylko w Polsce

W Polsce: na Kielecczyźnie, pod wsią Śródborze koło Ożarowa, w Krzemionkach Opatowskich i okolicach Iłży

krzemien-pasiasty

Czy krzemień pasiasty to kamień szlachetny?

Krzemień pasiasty potocznie nazywany jest kamieniem, ale w rzeczywistości jest formą skały osadowej i w 95% składa się z krzemionki z dodatkiem kwarcu i niewielką domieszką węglanu wapnia oraz opalu. Ze względu na swoją rzadkość występowania i charakterystyczne, unikatowe barwienie często nazywany jest "polskim kamieniem szlachetnym". Jednakże w rzeczywistości nie należy do grupy kamieni szlachetnych.

Jakie właściwości ma kamień krzemień pasiasty?

Różne rodzaje krzemieni w tym krzemień pasiasty znane są od wieków. W dawnych czasach przez Greków czy Celtów krzemień pasiasty był wykorzystywany do produkcji narzędzi, ozdób czy amuletów. Starożytni nosili kamień, by chronić przed gniewem bogów, a także demonami czy złośliwymi duchami. Jakie właściwości przypisuje mu się dziś?

  • to kamień optymizmu - pomaga przyciągnąć pozytywne nastawienie, jednocześnie odpycha negatywne myśli;

  • przyciąga energię, niweluje zmęczenie i przepracowanie;

  • wpływa korzystnie na stan skóry, włosów oraz paznokci.

Co symbolizuje krzemień pasiasty?

Krzemienie uważane są za symbol boga Jowisza, którego najstarszym atrybutem jest piorun. Zgodnie ze swoimi właściwościami związanymi z możliwością wytworzenia ognia, czasem nazywane były kamieniami piorunowymi. Za sprawą swoich sił fizycznych, a także magicznych, krzemień pasiasty najlepiej sprawdza się u znaków ognistych - Barana, Lwa czy Strzelca. Noszony w postaci bransoletki, wisiorka czy kolczyków zapewnia głównie ochronę, a także działa rozweselająco i uspokajająco.

Barwa, w jakiej występuje krzemień pasiasty

Obecność krzemionki, kwarcu, a także węglanu wapnia sprawiają, że kamień pasiasty przyjmuje jasne, brązowe i żółtawe kolory. Dodatkowo barwy układają się w charakterystyczne plastry i zgłady. Ich wyjątkową cechą jest unikalność. Nie ma dwóch takich samych plastrów i zgładów, ponieważ za każdym razem minerały układają się zupełnie inaczej. Dzięki temu od dawna doceniany był za dekoracyjność, co później przyniosło mu sławę w postaci wyjątkowych wyrobów jubilerskich.

Wykorzystanie krzemienia pasiastego w jubilerstwie

Najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego to rzadkość występowania, atrakcyjny wygląd oraz odpowiednią twardość. Dokładnie takie właściwości posiada krzemień pasiasty, przez co jest niezwykle pożądany wśród jubilerów. Jego stosowanie w biżuterii zapoczątkował w latach 70 XX w. Cezary Łutowicz. Dziś, biżuteria z udziałem krzemienia pasiastego zachwyca wyjątkową barwą oraz unikalnym, eleganckim charakterem. Zdecydowanie najchętniej używany jest do wykonania kolczyków, pierścionków czy bransoletek.

W naszej ofercie znajdziesz bogatą ofertę produktów biżuteryjnych, które charakteryzuje wysoka jakość, trwałość, atrakcyjny wygląd, a także unikatowość. Bransoletki z kamieni naturalnych o różnej średnicy, kształtach i kolorach, wykonane z niezwykłą starannością to doskonały wybór dla każdego, kto szuka czegoś wyjątkowego i subtelnego.

Jak ładować i czyścić krzemień pasiasty?

Ezoterycy uważają, że krzemień pasiasty czerpie swoją energię z Księżyca. Z tego względu należy go regularnie myć pod bieżącą wodą, a następnie wystawiać na nocne działanie promieni księżycowych. Dzięki temu mamy pewność, że moc i niezwykłe właściwości pozostaną na stałym, wysokim poziomie.

Innym kamieniem, na który również zbawiennie działają siły księżyca jest howlit. To także ceniony kamień w jubilerstwie, którego zadaniem jest dodatkowo wprowadzać spokój, wyciszenie i stabilizować emocje. W połączeniu z krzemieniem pasiastym może stanowić doskonały amulet, który świetnie sprawdzi się w zmaganiach z codziennymi trudnościami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o howlicie i jego zaletach koniecznie zerknij do naszego artykułu.

Produkt dodany do listy życzeń