Wiele jest zwyczajnych lub półszlachetnych odmian i pochodnych kwarcu, ale niewiele z nich może się poszczycić takim pięknem jaki prezentuje sobą kwarcowe tygrysie oko. Kamień ten już od starożytności rozchwytywany jest ze względu na swoje unikalne piękno i efekt kociego oka, który można zaobserwować wystawiając kamień na promienie słoneczne. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jakie cechy charakterystyczne i jakie właściwości prezentuje sobą tygrysie oko, w jakich barwach możemy znaleźć ten kamień. Sprawdzimy także gdzie w jubilerstwie jest wykorzystywany najczęściej oraz jak go ładować i czyścić.

Cechy charakterystyczne tygrysiego oka

Wzór chemiczny: SiO2

Grupa: krzemiany

Barwa: w zależności od wtrąceń złota/brązowa, zielona lub niebieska

Twardość: 6,5-7 w skali Mohsa

Gęstość: 2,57-2,65 g/cm3

Rysa: biała

Połysk: szklisty, jedwabisty

Łupliwość: brak

Przełam: muszlowy

Występowanie: RPA, Rosja, Australia, Indie

W Polsce: Nie występuje

Czy tygrysie oko to kamień szlachetny?

Tygrysie oko to kamień półszlachetny należący do minerałów rzadkich. Ten kamień jubilerski ma szerokie zastosowanie w produkcji ozdób i talizmanów, a historia jego zastosowania sięga już starożytnego Egiptu i Rzymu. Obecnie ten rzadki minerał wydobywany jest głównie w Afryce południowej, w RPA. Jego rzadsze odmiany znajdziemy w Brazylii, Namibii czy nawet Kanadzie.

Jakie właściwości ma kamień tygrysie oko?

Nazwa kamienia tygrysie oko pochodzi od migotliwych blasków w promieniach słonecznych, które to upodabniają go do oka tygrysa. Ten charakterystyczny wygląd sprawił, że ten niezwykły minerał stał się tak popularny, a przez migotliwe blaski zaczęto przypisywać mu magiczne właściwości:

  • właściwości lecznicze - wierzy się, że kamień ten ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy i organy rozrodcze, ale także wyostrza wzrok i poprawia krążenie krwi. Liczne właściwości lecznicze sprawiają, że wiele osób nosi go jako amulet, w formie surowej,

  • dodaje pewności siebie, przynosi szczęście i dodaje odwagi - te właściwości sprawiły, że kamień nosili rzymscy wojownicy. Noszenie tygrysiego oka miało sprawiać, że byli niepowstrzymani na polu bitew,

  • oczyszczenie - przejrzystość myśli, działanie stymulujące czy ochrona przed wampirami energetycznymi. Tygrysie oko wydaje się być idealnym amuletem dla osób zajmujących wysokie stanowiska. Oczyszcza aurę, odgania złe i negatywne myśli i pobudza wewnętrzną siłę. Niektórzy wierzą, że efekt kociego oka ma dodatkowo przenikać fałsz i obłudę tych, którzy otaczają właściciela.

Co symbolizuje tygrysie oko?

Kamień tygrysie oko ma symbolizować szczęście i dobrobyt. Kocie oko i jego mieniące się złote pasma sprawiają, że ten minerał uważa się za kamień szczęścia. Ma on niczym oczy tygrysa wypatrywać ofiary (dobrej okazji, biznesu), pomagać w podejmowaniu szybkich i sensownych decyzji oraz przynosić bogactwo. Zwłaszcza początkującym biznesmenom.

W starożytnym Egipcie był on symbolem kociego oka, czyli oka, które widzi więcej niż tylko świat materialny. Stąd bardzo często wprawiany był jako oczy posągów przedstawiających bogów i bóstwa, co dawało niesamowity efekt. Oko tygrysa widzi wszystko i wie wszystko. W dodatku niczym u bogów pozwala właściwie używać własnych mocy i pozwala pozbyć się blokad.

Barwa, w jakiej występuje tygrysie oko

W zależności od wtrąceń, oraz z jakim stopniem utlenienia wrostków amfiboli mamy do czynienia, tygrysie oko prezentuje różne wariacje kolorystyczne.

Najrzadszym kolorem jaki przyjmują te kamienie naturalne jest niebieskie tygrysie oko. Trochę częściej spotykanym, ale wciąż rzadkim jest kamień w kolorze zielonym. Warto zaznaczyć, że cena kamienia zależy w dużej mierze od wyglądu kamienia, a także od tego jak załamuje się w nim światło i jak wyraźne jest kocie oko (ułożone włókna i współczynnik załamania światła).

Wykorzystanie tygrysiego oka w jubilerstwie

Jubilerstwo uwielbia tygrysie oko. Piękne blaski, głębia i mnogość kolorów, które potrafią zawstydzić nawet kamienie szlachetne sprawia, że często używa się go do tworzenia bransoletek i naszyjników, również w połączeniu z innymi kamieniami. Naszą ulubioną propozycją jest naszyjnik z tygrysim okiem, który razem z hematytem tworzy przepiękne, eleganckie połączenie.

Jak ładować i czyścić tygrysie oko?

Jak każdy kamień naturalny posiadający wtrącenia i domieszki, tak samo tygrysie oko należy myć ostrożnie i z dużą dbałością. Używanie ciężkich detergentów czy gorącej wody jest wysoce niewskazane. Kamień delikatnie przecieramy nawilżoną szmatką dzięki czemu mamy pewność, że go nie uszkodzimy.

Jeśli chodzi o oczyszczanie i ładowanie kamienia energią to tygrysie oko najlepiej ładować w porannych promieniach słonecznych. Dzięki temu wzmacniamy jego prozdrowotne właściwości i pozbywamy się niechcianej energii. 

Produkt dodany do listy życzeń