Wzór chemiczny: CuAl6(PO4)4(OH)8·4H2O

Grupa: fosforany

Barwa: niebieska, błękitna do jabłkowozielonej

Twardość: 5,5-6 w skali Mohsa

Gęstość: 2,31–2,91 g/cm³

Rysa: biała

Połysk: woskowy, matowy

Łupliwość: dokładna, wyraźna

Przełam: muszlowy, nierówny

Występowanie: Nevada, Nowy Meksyk, Egipt, Turcja, Australia, Afganistan

W Polsce: województwo Dolnośląskie, Pustkowie Wilczkowskie

Jakie właściwości ma kamień turkus?

Turkus, kamień ozdobny to inaczej kamień zwycięzców. Jest to minerał z grupy fosforanów, znany na całym świecie ze względu na swoją piękną barwę, która funkcjonuje już jako osobny kolor - turkusowy. Ten miękki kamień (tylko 5,5-6 w skali Mohsa) ceniony jest przede wszystkim w produkcji biżuterii ze względu na szeroki przekrój barwy, który zawdzięcza wtrąceniom innych minerałów:

  • kolor zielony zawdzięcza wtrąceniom żelaza, lub poddaniu go wpływowi wysokiej temperatury,

  • kolor niebieski to wpływ wtrąceń miedzi.

Najbardziej ceniony kolor turkusu to czysty kolor niebieski, który naturalnie występuje niezwykle rzadko. Popularne są natomiast kamienie zbliżone kolorystycznie z dużą ilością wtrąceń innych minerałów występujących w postaci żył. Ze względu na swoją ciekawą formę będą stanowić doskonały prezent zarówno w formie wisiorka jak i bransoletki.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej właściwości, turkus posiada bardzo niską odporność chemiczną, zarówno na kwasy jak i zasady oraz na światło słoneczne. Powoduje to, że dbanie o te kamienie szlachetne jest trudne i uciążliwe. Źle zaopiekowany kamień ozdobny traci na wytrzymałości i zaczyna się sypać.

Pochodzenie turkusu

Turkusy posiadają długą i barwną historię. Historycznie kamienie wywodzą się z dawnej Persji, ale cieszyły się sławą także w starożytnym Egipcie. Wiąże się to z położeniem największych kopalni tego surowca na półwyspie Synaj skąd trafiał do krajów i plemion wokół całego basenu Morza Śródziemnego. Ale te kamienie szlachetne to nie tylko kraje arabskie, równie dużym zainteresowaniem cieszyły się także w starożytnych Chinach, wśród Indian z Arizony, a nawet plemion Azteków.

Co oznacza kamień turkus?

Pierwsze wzmianki, o turkusie pochodzą z języka francuskiego i noszą nazwę "turques" lub "turquoise" i oznaczają dosłownie "turecki". Skąd wzięła się ta nazwa? Szlaki handlowe sprowadzające te kamienie szlachetne prowadziły do Europy właśnie przez ziemie tureckie i to tureccy handlarze zajmowali się ich rozpowszechnianiem. Kamienie te znane są także pod inną nazwą, a mianowicie "kalait", z języka greckiego ładny kamień. Dziś jednak ta nazwa to jedynie wspominka historyczna, która przegrała z kolorem ukrytym w turkusie.

Przed czym chroni turkus?

W dawnych czasach tymi kamieniami naturalnymi ozdabiano się nie tylko ze względu na ich piękny wygląd. Przypisywano im także niesamowite zdolności ochronne często związane z bogami ze względu na kolor, który przypomina kolor nieba. Stąd też nazwa kamień niebios. Turkusem obdarowywano końskich jeźdźców, aby chronił ich przed wypadkami. Co ciekawe, ten zwyczaj do dziś jest popularny w niektórych zakątkach świata, gdzie podarowuje się ten kamień młodym kierowcom.

Kamieniem niebios obdarowuje się także osoby bliskie, aby chronić je od chorób. Najsilniej podobno kamień zapobiega chorobom nowotworowym. Jego właściwości takie jak zmiana barwy lub struktury mają nam zasygnalizować gdy w organizmie dzieje się coś złego. Ponadto jego właściwości lecznicze mają radzić sobie z chorobami bakteryjnymi, zatruciami czy nadkwasotą.

Turkus – chroni i dodaje sił

Nie tylko właściwości ochronne turkusu mają znaczenie. Ceni się go również za wpływ na umysł. Po pierwsze turkusy od wieków miały łagodzić gniew i niesnaski, a także pomagać rozwiązywać spory. Pierścień z wprawionym turkusem ma wzmacniać pozytywne myślenie u noszącego, a jego właściciel ma mieć większą skłonność to bycia szczerym, zwłaszcza z samym sobą.

Biżuterię z turkusem poleca się także osobom pracującym umysłowo, zwłaszcza tym, u których potrzebna jest wysoka kreatywność. Amulet z kamieniem turkusu pobudza wyobraźnię, a także stymuluje kreatywność co ma mieć wpływ na twórczość i karierę.

Jest też znany jako szczęśliwy kamień. Szczęśliwe właściwości mają się przejawiać w opiece, którą kamień otacza swojego właściciela. Wierzy się że turkus odżywa z nowym właścicielem, ale także wraz z nim obumiera. Dopiero po znalezieniu kolejnego właściciela wraca dawny blask i poszczególne właściwości. Ma też chronić przed złym losem i nagłą śmiercią. Z racji, że przez wieki wędrował wraz z kupcami po całym świecie, często uważany jest też za ich symbol. Ma równoważyć szaloną chęć przygody i skłonności do domatorstwa, dzięki czemu wybiera się bezpieczne drogi podróżując po świecie.

Turkus – kamień o wszechstronnym zastosowaniu

Jasno więc widać, że zastosowania tego kamienia są szerokie i pożądane przez wiele osób. Kiedyś ozdabiano nim domy, tarcze i robiono z niego rzeźby, dziś głównie wprawia się go w biżuterię i otacza srebrem, które ma wzmacniać jego aurę. Więc jeśli szukasz szczęścia, ochrony, albo natchnienia to biżuteria z tym kamieniem będzie dla Ciebie perfekcyjna.

Produkt dodany do listy życzeń