Szukasz kamienia z oryginalnym migoczącym efektem? Warto sięgnąć po kocie oko. Jest to jedna z odmian kwarcu i występuje w wielu barwach: zielonoszarej, niebieskoszarej, złocistej, a także białej. Swoją nazwę zawdzięcza optycznym refleksom imitującym źrenicę kociego oka, które pojawiają się podczas przemieszczania w trakcie obracania kamienia pasowej migotliwości bądź jasnej smugi. Jakie właściwości posiada kocie oko? Kto powinien nosić ten kamień? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się o niesamowitych właściwościach tego kamienia.

Cechy charakterystyczne kociego oka

Barwa: biała szara, zielona, żółta, brunatna

Twardość: 7

Gęstość: 2,75

Rysa: biała

Połysk: szklisty, tłusty, jedwabisty

Stopień przezroczystości: przeświecający, nieprzezroczysty

Łupliwość: wyraźna

Przełam: muszlowy

Występowanie: Sri Lanka, Birma, Indie, Brazylia, Meksyk, USA, Niemcy, Australia, Madagaskar

W Polsce: nie występuje

Czy kocie oko to kamień szlachetny?

Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, kamień ten od wieków traktowany był jako boski lub święty. Kwarcowe lub chryzoberylowe kocie oczy ze względu na piękną zieloną lub złotą barwę, przez wiele osób uważane były za kamienie szlachetne. Natomiast kamienie szlachetne charakteryzują się niespotykanie wysoką twardością (powyżej 7), kocie oko ze względu na swoją twardość zaliczane jest do kamieni półszlachetnych.

Kocie oko często mylone jest z kamieniem o podobnej nazwie - z tygrysim okiem. Więcej o tygrysim oku przeczytasz w naszym poprzednim artykule: https://www.kulkabransoletki.pl/pl/blog/bizuteria-i-ciekawostki/tygrysie-oko-kamien-wlasciwosci-znaczenie-barwa.

Jakie właściwości ma kamień kocie oko?

Kamień kocie oko w medycynie niekonwencjonalnej traktowany jest przede wszystkim jako remedium na układ nerwowy i układ hormonalny, ma regulować jego nadczynność i wyrównywać poziom hormonów. Jest także chętnie stosowany w przypadku przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych. Kocie oko bardzo dobrze reaguje z wodą, warto zanurzyć go w chłodnej wodzie, a następnie przyłożyć pod oczy, pomaga zmniejszyć obrzęk i likwiduje worki pod oczami.

Co symbolizuje kocie oko?

Kocie oko ze względu na efekt kociego oka już w starożytności było wykorzystywane jako materiał do tworzenia wizerunków bóstw, a także amuletów, które miały chronić noszącego przed złymi duchami. Dodatkowo kamień ten miał zapewniać dobrobyt, szczęście i dostatek. Jest także nazywany kamieniem piękna. Starożytne kobiety wkładały kocie oko na kilka tygodni do wody, a następnie myły się w niej chcąc zagwarantować sobie piękny wygląd i młodość. W późniejszych latach kocie oko stało się popularnym symbolem zapowiadającym dobre zmiany w życiu i karierze, a w niektórych przypadkach pomagał przewidywać przyszłość.

Barwa, w jakiej występuje kocie oko

Kocie oko występuje w wielu barwach, przyjmuje odcienie szarości, brązu i bieli, ale najsłynniejszą i robiącą największe wrażenie jest barwa zielonkawa lub złocista. Wtedy to, pod wpływem światła na powierzchni kamienia tworzy się efekt przypominający wyglądem źrenicę kota. Dziś efekt ten łatwo wytłumaczyć - związany jest z obecnością w minerale azbestu amfibolowego lub chryzotylowego.

Wykorzystanie kociego oka w jubilerstwie

Kocie oko występuje bardzo rzadko w przyrodzie. W związku z tym, w jubilerstwie do tworzenia wyrobów najczęściej wykorzystuje się kamień syntetyczny, który wyglądem przypomina oryginalny minerał. Co można stworzyć z kociego oka? Możliwości jest mnóstwo - bransoletki, naszyjniki, kolczyki czy broszki. Biżuteria z kamieni naturalnych jest świetnym wyborem zarówno w przypadku kompletowania eleganckiej, wieczorowej stylizacji, jak i w przypadku nieformalnego spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór kolczyków, bransoletek, czy naszyjników, dzięki którym zachwycisz swoim wyglądem podczas każdej uroczystości.

Jak ładować i czyścić kocie oko?

Jak każdy kamień, posiadający magiczne właściwości, również kocie oko od czasu do czasu musi być oczyszczane. Chcąc oczyścić kocie oko ze złej energii wystarczy wystawić go na działanie promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie kamienia na kilka godzin w chłodnej wodzie. Pozwoli to usunąć nagromadzone toksyny i wzmocnić działanie kamienia. 

Produkt dodany do listy życzeń